Varování pro Kima. Ke Koreji míří už třetí americká letadlová loď

Varování pro Kima. Ke Koreji míří už třetí americká letadlová loďNOVÉ
USS Nimitz Foto:

FOTO: https://commons.wikimedia.org, autor US Navy

Svět

Napětí na Korejském poloostrově

jk Echo24

Úderná skupina letadlové lodi USS Nimitz se přesune do západního Pacifiku, kde posílí už zde operující sesterské lodi USS Carl Vinson a USS Ronald Reagan se svými bojovými svazy. Zprávu přinesl Hlas Ameriky s tím, že se jedná o výjimečnou situaci a varování pro Kim Čong-una.

Americké námořnictvo tak bude mít v regionu třetinu svých operačně nasaditelných letadlových lodí, což se stává velmi zřídka. Cílem Američanů je varovat Severní Koreu a odradit ji od dalších raketových, případně jaderných testů. Americký prezident Donald Trump totiž slíbil, že zabrání tomu, aby KLDR byla schopna zasáhnout území Spojených států. Podle expertů by to mohlo být po roce 2020 proveditelné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Severní Korea se také stala tématem na summitu skupiny G7, kde Trump prohlásil, že státníci by se měli obzvláště zaměřit na severokorejskou diktaturu. Americký prezident se s japonským premiérem Šinzem Abe shodl, že je nutné posílit sankce, aby byla KLDR odrazena od dalšího výzkumu a testování zbraní.

Severní Korea vystřelila v pondělí ráno místního času blíže neurčenou střelu ze svého východního pobřeží. Uvedla to jihokorejská armáda, podle které to byla zřejmě raketa krátkého doletu. Odpal přichází po sérii zkušebních testů raket v posledních týdnech, upozornila agentura Reuters.
Střela podle tiskové agentury Jonhap, která se odvolává na blíže neurčené zdroje, pravděpodobně spadla do japonské výlučné hospodářské zóny. Podle armády raketa dolétla asi 450 kilometrů a přistála v moři.Japonsko se proti testu rakety KLDR ohradilo. Tyto testy jsou velmi problematické kvůli bezpečnosti lodí a letecké přepravy a je jasné, že porušují rezoluci Rady bezpečnosti OSN, uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

V reakci na zkoušky severokorejských raket se Američané rozhodli, že v úterý provedou test svého protiraketového systému Ground-Based Midcourse Defense (GMD). Poprvé však bude systém simulovat zachycení a zničení mezikontinentální balistické střely.

USS Nimitz je první letadlovou lodí své třídy, kterou tvoří celkem deset plavidel o výtlaku více než 100000 tun a délce přes 330 metrů. Lodi mají posádku až o 5700 členech a mohou nést 90 letadel nebo vrtulníků. Její jaderné reaktory mají dostatek paliva na 20-25 let provozu. V současnosti vstupuje do služby nová třída letadlových lodí Gerald R. Ford, které mají lodi třídy Nimitz postupně nahradit.

Čtěte také: Naše raketa unese velkou jadernou hlavici, hlásí KLDR

Donald Trump: Hrozí velký, velký konflikt s KLDR

Související články