Velký pátek má být svátek, chce i Sobotka

Velký pátek má být svátek, chce i SobotkaNOVÉ
Domov

BUDE DALŠÍ VOLNO?

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podpoří uzákonění Velkého pátku jako státního svátku, uvedl při interpelacích ve Sněmovně. Podle něj není pravda, že by nový svátek měl nějaké závažné ekonomické důsledky. Povýšení Velkého pátku, který je součástí Velikonoc, na státní svátek chtějí navrhnout lidovečtí poslanci.

„Osobně jsem jako poslanec hlasoval pro takovéto návrhy a nevidím důvod, proč bych svůj názor měnil. Já svůj hlas připojím k tomu, aby se Velký pátek státním svátkem stal,“ uvedl premiér. Nechtěl ale předjímat, jak velkou podporu v Parlamentu návrh nakonec získá. „Nepochybně nás bude čekat průzkum bojem,“ dodal.

Dosavadní snahy zákonodárců o zařazení Velkého pátku mezi státní svátky úspěšné nebyly. Nejnovější záměr ale kromě Sobotky podporuje většina zákonodárců sociální demokracie, uvedl tento týden předseda jejích poslanců Roman Sklenák. Podobný odhad měl v případě svého klubu i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Sobotka připomenul, že Česko má jen 13 státních svátků, což je pod průměrem Evropy, a že Velký pátek je svátkem v řadě evropských zemí. Souhlasil s argumenty svého stranického kolegy Antonína Sedi, že už dva dny před velikonočním víkendem mají žáci a studenti prázdniny a že „sladění rytmu školních prázdnin s rytmem pracovních dnů by mnoha rodinám usnadnilo situaci“.

Velký pátek – den, kdy si křesťanský svět připomíná ukřižování Ježíše Krista – byl jako svátek zrušen v bývalém Československu v 50. letech na počátku komunistické totality. KDU-ČSL podle předsedy svých poslanců Jiřího Miholy sice vnímá, že velká část obyvatel země je bez vyznání, den volna se dá ale prý chápat i jako opatření na podporu rodinného života.

Čtěte také: Lidovci chtějí Velký pátek prosadit za státní svátek