Babiš nám nevysvětlil podnik sloužící EET, stěžují si poslanci

Babiš nám nevysvětlil podnik sloužící EET, stěžují si poslanciNOVÉ
Andrej Babiš Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

VZNIKL PROTI ZÁKONU?

Echo24

Poslanci z kontrolního výboru ve čtvrtek opět požádali ministerstvo financí, aby jim poskytlo dokumenty, které vedly ke vzniku státního podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb, který mimo jiné poskytuje služby projektu elektronické evidence tržeb (EET). Někteří poslanci se domnívají, že podnik vznikl v rozporu se zákonem. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jim už odpověděl, předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM) ale jeho odpověď považuje za nedostatečnou. Pochybnosti o vzniku tohoto státního podniku podle něj přetrvávají.

Poslanci se vznikem nového státního podniku zabývali již loni v listopadu. Nový státní podnik vznikl odštěpením od státního podniku Státní tiskárna cenin s účinností od 1. ledna 2015. Koníček při předchozím projednávání poukazoval na to, že v té době šlo státní podnik podle zákona pouze rozdělit, a to tak, že by rozdělený podnik zanikl. Odštěpení umožnil až zákon přijatý na konci roku 2015. Babiš už tehdy namítl, že kdyby projekt nesplňoval pravidla, tak by ho vláda nikdy neschválila.

Ministr Babiš poslancům odpověď již poskytl. Podle Koníčka v ní uvedl, že když nešlo podnik vytvořit odštěpením podle tehdejšího znění zákona o státním podniku, postupovalo ministerstvo podle občanského zákoníku. „Ale žádné podkladové materiály neposkytl. Pochybnost o vzniku toho státního podniku trvá, proto si kontrolní výbor vyžádal podkladové materiály k tomu rozhodnutí ministra o vzniku státního podniku,“ řekl Koníček.

Náměstek ministra financí pro informační a komunikační technologie Michal Šmejkal dnes členům výboru řekl, že na tuto debatu sice dnes není připraven, ale pokud o to výbor požádá, poklady mu poskytne. Poslanci by je měli dostat do konce února.

Čtěte také: Exodus e-shopářů? Řešení EET je drahé a náročné, snazší je odejít

Pane Babiši, sázím svůj roční plat proti vašemu, že neříkáte pravdu

Související články