Problémy existují i v Utopii
Rozhovor s izraelským politologem Šlomo Avinerim
Výběr toho nejlepšího z Týdeníku Echo. Léta měli Evropané pocit, že vytvořením Evropské unie a přijetím jednotné měny se všechny problémy vyřeší samy. Teď se ukazuje, že to tak není, říká v rozhovoru pro Týdeník Echo významný izraelský politolog a filozof Šlomo Avineri. Přesto považuje EU za obrovský úspěch a nabádá k trpělivosti.
Evropa je v krizi, nebo se to tak aspoň jeví – kvůli ekonomice, uprchlíkům, Řecku, Ukrajině. Jsme opravdu v krizi, nebo je to jen evropským sklonem vnímat problémy jako krizi?
Problém je, že v Evropě dlouho panoval pocit, že se vytvořením Evropského společenství, později EU, a zavedením eura vyřeší všechny problémy. Jak ekonomické, tak politické a kulturní. Pamatuji, jak mladí lidé říkali: „Už nejsem Francouz, Polák nebo Němec, jsem Evropan.“ Bylo na tom něco utopického, pokud ne dokonce mesiášského. Teď se ukazuje, že problémy existují i v Utopii. A například se ukazuje, že existence Unie a měnové unie neřeší dokonce ani finanční problémy. A kvůli naléhavé situaci v Řecku se už raději vůbec nemluví o Španělsku, Portugalsku nebo Irsku a Itálii. Také chybí společná zahraniční politika, nepřinesla ji ani Lisabonská smlouva. Na krizích, jako je ta ukrajinská, a v rozdílných reakcích na ruskou agresi se pak ukazují zásadní odlišnosti. Totéž ale platí i pro otázky přistěhovalectví, na které neexistuje společná evropská odpověď. Ve Francii se za revoluce říkalo: „Jak krásná byla republika v době monarchie!“ Když totiž republiku zavedli, zjistili, že republika zase přináší republikánské problémy. Tedy, Evropa skutečně čelí krizi, ale vytvoření EU přece jen bylo obrovským úspěchem. Vždyť Unie dosáhla všeho, v co její zakladatelé doufali. Ani Řím nebyl vybudován za den.
Celý rozhovor s izraelským politologem a filozofem Šlomo Avinerim můžete přečíst v Best of Echo 2015, které si můžete objednat už nyní.