Británie posílí obranu Falkland. Bojí se, že Rusko vyzbrojí Argentinu
Moskva a Buenos Aires, noví spojenci
Velká Británie pošle dva transportní vrtulníky Chinook a protiletadlový raketový komplet na Falklandy. Bojí se, že Rusko vyzbrojí Argentinu, která vytrvale zpochybňuje britské nároky na toto souostroví v jižním Atlantiku.
Michael Fallon, britský ministr obrany, řekl listu The Dail Telegraph, že Falklandy budou připraveny odrazit „jakoukoliv potenciální hrozbu“. Uvedl to v návaznosti na zprávy, podle kterých se Kreml chystá pronajmout vládě v Buenos Aires 12 bombardérů dlouhého doletu Su-24 výměnou za dodávky hovězího masa a pšenice.
Situace se vyostřila po prohlášení ruského ambasadora v Londýně, který přirovnal Falklandy ke Krymu. Konkrétně se vyjádřil na adresu referenda z roku 2013, v němž se 99,8 % obyvatel ostrovů vyslovilo pro to, aby souostroví zůstalo částí Spojeného království. Přirovnal ho k loňskému referendu na Krymu, které mělo ospravedlnit Putinovu anexi poloostrova a které západní země, včetně Británie, neuznaly.
Rétoriku Kremlu přebírá i argentinská prezidentka Cristina Fernández de Kirchner. Ta minulý rok řekla: „Malvíny vždycky patřily Argentině stejně tak, jako Krym patřil Sovětskému svazu, dokud nebyl předán Ukrajině.“
Na podobná prohlášení reagoval ministr obrany Fallon, když řekl: „Budeme pokračovat v ochraně práv ostrovanů vybrat si svou budoucnost a bránit svůj způsob života proti všem hrozbám, jež můžou vyvstat.“
Slovní střety mezi představiteli zainteresovaných států probíhají i na oficiálních sítích. Alexej Puškov, šéf výboru Dumy pro zahraniční záležitosti na svůj twitterový účet napsal vzkaz pro Londýn: „Krym má nesrovnatelně více důvodů k tomu, aby byl součástí Ruska než Falklandy k tomu, aby byly součástí Spojeného království.“
К сведению Лондона: у Крыма неизмеримо больше оснований находиться в составе России, чем у Фолклендских островов быть частью Великобритании.
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) March 22, 2015
I přes zvyšování napětí mezi Spojeným královstvím a Argentinou, potažmo Ruskem, Fallon prohlásil, že Velká Británie nebude na ostrovy posílat další vojáky nebo válečná letadla. Místo toho chce „modernizovat“ stávající opevnění a obranné systémy. Bývalá koloniální mocnost pro tyto účely v příštích deseti letech vyčlení celkem 180 milionů liber.
Velká Británie má na Falklandech stálou posádku o síle přibližně 1200 mužů, dislokovanou na základně Mount Pleasant. Zároveň zde kotví jedna hlídková loď – v současné době jde o HMS Clyde. V roce 1982 došlo ke krátké válce mezi Británií a Argentinou právě o Falklandské ostrovy. Tehdy zahynulo přibližně 649 Argentinců, 255 britských vojáků a 3 obyvatelé ostrovů.