Teror v Paříži? Kdo vaří jed, sám ho sní, píší muslimská média

Reakce deníků v islámských zemích

Teror v Paříži? Kdo vaří jed, sám ho sní, píší muslimská médiaNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jak reagují na teroristické útoky v Paříži média v islámských zemích? Na rozdíl od západních kolegů muslimští novináři „nejsou Charlie“. Žádné noviny nepřetiskly kresby francouzských karikaturistů, které v drtivé většině považují za extrémně urážlivé. Přesto komentátoři chladnokrevné zabíjení odsuzují. Titulní strany věnovala tragickým událostem jen některá média. Reakci předních periodik shrnulo Rádio Svobodná Evropa (RFEL/RL).

Poměrně různorodě se na pařížské útoky dívají íránské deníky. Nicméně konzervativní i reformistické tituly se shodují v tom, že karikatury zesměšňující proroka Mohameda nelze obhajovat právem na svobodu slova.

„Je nepřijatelné, aby prezident Francie po těchto útocích mluvil o ochraně svobody slova. Tento populární časopis otiskl urážlivou ilustraci Proroka,“ uvedl v komentáři deník Sharq. Autor také navrhuje Francii „přehodnocení vztahů s umírněnými islámskými zeměmi (jako Írán), které se snaží potírat extremismus ve jménu islámu“. Sharq na útok upozornil na spodní části přední strany titulkem „Střelba v srdci Evropy“.

Čtěte také: Za pařížskými útoky stojí USA, naznačuje ruský tisk

Deníky inklinující ke konzervativismu viní z útoku antiislámskou politiku Francie. Resalat například napsal: „Podpora aktivity extremistických a antiislámských skupin a médií (k nimž Charlie Hebdo patří) vedla k současné bezpečnostní pohromě v Evropě.“ „Francie okusila hořkou příchuť podpory terorismu,“ pokračuje text úvodního komentáře.

Irácká mainstreamová média se nezabývala teroristickými akcemi skoro vůbec. Většinou šlo o přejaté agenturní zprávy. Irácký novinář žijící v Paříži Džawád Bishar vysvětlil, proč sedmnáct obětí Iráčany nemůže šokovat. „Irácká média zůstala spíše netečená, protože v Iráku každý den umírá mnohem více lidí a okolní svět si toho téměř nevšímá,“ uvedl pro RFEL/RL.

Pákistánské noviny se událostem věnovaly především ze zpravodajského hlediska. Komentář vydal například anglicky psaný deník Dawn. „Islám a muslimové jsou znovu středem pozornosti a znovu je to ze zcela špatných důvodů,“ stojí v něm. Deník připomněl také vyjádření vlivné káhirské univerzity al-Azhar a Arabské ligy, podle nichž byl útok zločin a masakr rozhodně není v souladu s islámem.

Dawn také upozorňuje, že je třeba pracovat na vzájemném porozumění mezi muslimy a nemuslimy, kteří žijí společně na Západě.

Čtěte také: Anonymous se mstí za Charlie Hebdo. Hacknuli web džihádistů

Afghánští novináři řešili jiné záležitosti a příležitosti se chopil Tálibán. 8. ledna otisklo hnutí na svých internetových stránkách článek, ve kterém zabíjení v Paříži označili za „poplach pro ty, kteří v minulosti urazili islám nebo Proroka“.

Turecký tisk se o události v Paříži zajímal velmi pozorně. Komentátoři se většinou shodli na tom, že útok je nutné odsoudit. Rusen Cakir v liberálním deníku HaberTurk označil akci teroristů za „barbarskou“. Ali Bayragmogly z deníku Milli Gazete napsal: „ Zaprvé to musíme odsoudit. Ale hlavně proti tomu musíme bojovat a nedovolit, aby zvítězila politika spoléhající hlavně na vojenská řešení.“

Egyptský Shorouk News naznačil, že za útok si mohou autoři Charlie Hebdo sami. V titulku rovnou zmiňuje, že urážky proroka měly v časopisu dlouhou historii.

Nejexpresivnějším titulkem uvedl svůj editorial ománský deník Al Watan. V článku nadepsaném „Kdo vaří jed, sám si ho sní“ autor označuje za viníka pařížských událostí nejen Islámský stát, ale i samotné novináře.

Čtěte také:

Terorista v Paříži měl samopal české výroby

Vyšetřovatel pařížského útoku spáchal sebevraždu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz