Češi svůj první zápas se Španělskem prohráli 0:1

EURO 2016

Češi svůj první zápas se Španělskem prohráli 0:1AKTUALIZOVÁNO
Zahájení utkání Česká republika - Španělsko, EURO 2016 Foto: FOTO: Printscreen ČT
3

Češi své první utkání na fotbalovém Euru 2016 nezvládli a s úřadujícím mistrem Evropy Španělskem prohráli 0:1. Ačkoli se tým Pavla Vrby dlouho statečně a dobře bránil, Španělům se v 87. minutě po vytrvalém tlaku v druhé půli nakonec podařilo vstřelit gól. Jedinou branku utkání dal španělský obránce Gerard Piqué. Po celou dobu zápasu český tým výbornými zákroky držel brankář Petr Čech. Celý zápas zároveň doprovázela krásná fotbalová atmosféra, z tribun byla často slyšet i podpora pro české fotbalisty.

Češi do zápasu vstoupili aktivně a v páté minutě již měli dva rohové kopy a přímý volný kop. Španělská mašina snahu Čechů však brzy převálcovala. Druhá část první půle byla zcela v jejich režii a úřadující mistři Evropy měli výrazné šance. Český tým udržel bezbrankový stav jen díky zákrokům brankáře Petra Čecha. Převahu měli Španělé i v držení míče. Největší šance španělského týmu přišly ve 26. a 29. minutě, kdy zakončoval Morata a Petr Čech vytlačil balón na tyč.

Druhý poločas zahájili Španělé mohutnou ofenzívou, Češi jen s obtížemi odvraceli jejich útoky. Útočnou sílu Španělů se však nedařilo překonat, hrálo se především na polovině českého týmu, který jen odkopával balóny od branky. Velkou šanci po přímém volném kopu měl v 57. minutě Roman Hubník, který se natáhl po balónu. Španělský brankář De Gea však míč chytil.
V 63. minutě došlo k prvnímu střídání ve španělském týmu, ze hřiště odešel Morata a na hřiště přišel Aduriz.

Největší šance českého týmu přišla v 65. minutě, když po rozehraném rohovém kopu hlavičkoval Gebre Selassie a Španělé na poslední chvíli odkopli balón od branky. Došlo také k dalšímu španělskému střídání, za Fabregase přišel do hřiště Alcántara.
Od 70. minuty byl zápas velmi vyhrocený, šance byly na obou stranách.
V 73. minutě došlo ke střídání i na české straně. Odešel útočník Jaroslav Plašil a nahradil ho sparťanský kanonýr David Lafata.
V 87. minutě vstřelil jediný gól zápasu španělský obránce Gerard Piqué. Poté ještě přišla šance Vladimíra Daridy, ale vstřelil gól se Čechům již nepodařilo.

Na hrotu začal Necid, v druhé půli ho vystřídal Lafata

Českou branku hájil podle očekávání Petr Čech. V obraně v základní sestavě byl Pavel Kadeřábek, Tomáš Sivok, Roman Hubník a David Limberský. Na postech záložníků byli Vladimír Darida, Jaroslav Plašil, Theodor Gebre Selassie a Ladislav Krejčí. Střed zálohy vyplnil kapitán Tomáš Rosický. Důvěru trenéra Pavla Vrby na post klasického hrotového útočníka si vysloužil Tomáš Necid.

Úvodní španělská sestava byla následující. V brance De Gea. Hráči do pole Juanfran, Ramos, Piqué, Alba, Busquets, Iniesta, Fábregas, Silva, Morata a Nolito.

Sázkaři Čechům nevěří

Španělsko zatím jako jediný tým dokázalo titul mistra Evropy obhájit. Zvítězili v roce 2008 i v roce 2012. Velký neúspěch však Španělé zaznamenali na mistrovství světa v Brazílii 2014, kde vypadli již ve skupině.

„Španělsko je největší favorit naší skupiny i celého šampionátu. Možná je výhoda mít je jako první zápas. Jejich hra se mi dříve moc líbila, nyní je vidět, že hráči už jsou starší a tým už není tolik sehraný. Je to typická hra hlavně Barcelony, kterou zdobí velké držení míče, technická dokonalost a týmový duch,“ řekl bývalý útočník českého národního týmu Jan Koller.

Bookmakeři českému týmu moc nevěří a řadí ho mezi outsidery. Největším favoritem na vítězství Eura 2016 jsou podle nich Francie a Německo. Španělsko je na třetí místě.

Čechy ještě čekají Chorvati a Turci

Český tým ve skupině čekají ještě další dva zápasy. V pátek 17. června od 18. hodin se Češi utkají s velmi kompaktním týmem Chorvatska a v úterý 21. června od 21. hodin výběr Pavla Vrby čekají houževnatí Turci. V obou zápasech by Češi podle odborníků měli mít větší šance než v odehraném zápase s aktuálními mistry Evropy ze Španělska.