Památku UNESCO bombardovala syrská armáda. A všichni se báli IS

VIDEO

Památku UNESCO bombardovala syrská armáda. A všichni se báli ISNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Režim Bašára Asada ostřeloval historické město Palmýra a poničil jednu z nejvzácnějších památek města –Chrám boha Bála. Nálety zničily severní zeď, která ho obklopovala. Podle obyvatel, kteří bombardování zachytili na videu, pro to neměl žádný důvod. Informaci získal britský deník The Telegraph.

Důvod útoku na město se ale zdá nasnadě: město, na jehož okraji se antické památky ze seznamu UNESCO nacházejí, obsadil minulý měsíc Islámský stát. Zvláštní však je, že jediné, co armáda při ostřelování zasáhla, byla historická památka vysoké hodnoty – severní zeď, která byla součástí komplexu zřícenin Chrámu boha Bála, který byl postaven kolem roku 32 n. l.

,,Útok provedl syrský režim. Ale vůbec nevíme proč. Ve městě nebyl žádný strategický cíl, jen ruiny. Vojáci IS tu nejsou, všichni byli nejméně dva kilometry daleko,“ řekl deníku jeden z místních.

Na rozdíl od vládních sil islamisté, kteří město převzali, historické památky nijak neponičili. Přitom v sousedním Iráku ukázali, že se toho rozhodně neštítí. Podle reportéra The Telegraph byli v Palmýře zdrženliví, aby si získali přízeň místních obyvatel.

Vojáci v ničení pokračovali ještě několik dní po útocích zachycených na videu, kdy bombou zasáhli archeologické muzeum v severosyrském městě Márat an Numán.

Případ, kdy syrský režim během dlouhé občanské války zničil jednu z četných historických památek, se objevil už několikrát v minulosti. Například když se vojáci v roce 2013 v ruinách opevnili a během následujících bojů zničili vnější zdi a několik sloupů chrámového komplexu. Kromě toho se Asadovy jednotky v Palmýře nezdráhaly v minulosti ani rabovat a plenit.

Čtěte také: Rok pod vládou Islámského státu. Takhle se žije v Mosulu

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články