Mynářova prověrka: vadí pozemky na Moravě a anonymní akcie

Kancléř podal rozklad k NBÚ

Mynářova prověrka: vadí pozemky na Moravě a anonymní akcieNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Právní zástupci prezidentova kancléře Vratislava Mynáře ve středu ráno podali rozklad k Národnímu bezpečnostnímu úřadu proti neudělení prověrky na stupeň přísně tajné. V rozkladu napadli špatné právní posouzení NBÚ, řekl ČTK Mynář. Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známy. Podle informací České televize jsou důvody minimálně tři. Jde o nevyjasněné vlastnictví pozemků na Moravě, kde působil, bydlel a podnikal. Je mu také vytýkáno držení anonymních akcií v jedné z firem a to, že neinformoval NBÚ o nehodě pod vlivem alkoholu před 30 lety. 

Vila a Masný nevadí

Mynář v ČT uvedl, že mu úřad nevytkl žádné porušení zákona. Úřad se v rozhodnutí nezmínil ani o nákupu vily v pražských Strašnicích, ani o jeho působení ve firmě Petrcíle po boku podnikatele Radima Masného, jak o tom spekulovala média. NBÚ ale podle něj špatně právně posoudil některé jeho záležitosti, ve spoustě případů se prý jedná o nedorozumění. 

„V devatenácti letech jsem u nás na hodech vypil pár piv a vozidlem mých rodičů, Škodou 100, jsem naboural sloup obecního rozhlasu. Byla to samozřejmě klukovina,“ okomentoval kancléř svoji nehodu. Nikomu se prý nic nestalo a Mynář dostal podmíněný trest. Protože se havárie stala téměř před 30 lety, nemyslel si prý, že by ji musel úřadu dokládat. Jeho trestní rejstřík je čistý a NBÚ má k záznamům přístup. 

Záporné rozhodnutí Mynář obdržel v září a hned poté avizoval, že podá rozklad. Prezident Miloš Zeman Mynáře neodvolá před vyčerpáním všech možností odvolání. Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky dva a půl roku. Před požádáním o prověrku uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje. O prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později. 

Zeman uvedl, že Mynáře neodvolá před vyčerpáním všech odvolacích možností. Pokud NBÚ rozklad odmítne, může Mynář podat správní žalobu k pražskému městskému soudu a poté ještě kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek. Jedním z důvodů, proč prezident Mynáře dosud neodvolal, je podle Zemana vyjádření Bezpečnostní informační služby (BIS), která dala k udělení prověrky Mynářovi kladné stanovisko. 

Na otázku, zda počká s případným odvoláním kancléře až na soudní rozhodnutí, prezident odpověděl, že „jestliže každý má nárok na odvolání, platí to i na kancléře, protože všichni si jsme rovni“. Zeman už dříve řekl, že pro Mynáře ve své kanceláři vždy najde nějaké místo, i když už nebude kancléřem. Podle médií by rozhodnutí soudu mohlo trvat poměrně dlouho, Mynář by tak ve své funkci mohl zůstat až do konce tohoto Zemanova volebního období. 

Politici kritizují Mynářovo setrvání

Poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová, která hradního kancléře opakovaně kritizovala kvůli chybějící prověrce nebo otálení se zveřejněním majetkového přiznání, dnes oznámila, že zvažuje podnět k NBÚ. „Domnívám se, že na Hradě muselo a musí nutně docházet k porušování zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti,“ uvedla Kovářová v tiskovém prohlášení. Kancléř podle ní nemohl pracovat, aniž se seznamoval s utajovanými informacemi.“ Zvažuji proto podnět Národnímu bezpečnostnímu úřadu, aby podezření z porušování zákona důsledně prošetřil,“ dodala Kovářová. 

Neodvolání Mynáře kritizovala řada politiků, včetně ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Ten se pozastavil nad tím, že je Zeman razantní při odvolávání šéfů ochranky a Hradní stráže kvůli vyvěšení rudých trenýrek nad Hradem, ohledně kancléře ale stále jasno není. 

Práce pro rozkladovou komisi

O Mynářově rozkladu bude nyní rozhodovat ředitel NBÚ na základě návrhu rozkladové komise. Podle zákona na to má tři měsíce. Pokud rozkladu vyhoví, začne nové bezpečnostní řízení. Úřad tedy znovu projedná, zda udělí Mynářovi prověrku. 

Podle výroční zprávy NBÚ vyhověl ředitel úřadu v roce 2014 více než čtvrtině rozkladů. Ze 40 jich k novému projednání poslal 12, tři však doposud nerozhodl. Za posledních devět let pak průměrně uspěla s rozkladem zhruba třetina lidí. Nižší je ale úspěšnost žalob. Pražský městský soud jich od roku 2006 do loňska obdržel 90 a vyhověl ve 14 případech. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

My chceme válku!

KOMENTÁŘ

Uprostřed velké vody nám samozřejmě spíš uniknou důležité zprávy o rusko-ukrajinské válce. Včera server Euractiv přinesl hlášení o nové iniciativě polského ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články