Požár ubytovny a hákové kříže. V Německu narůstá xenofobie
Hákové kříže v Německu
Nedaleko Norimberku v noci na pátek hořely chystané ubytovny pro uprchlíky. Podle agentury DPA existuje podezření, že je někdo zapálil. V blízkosti totiž někdo na zeď nastříkal hákové kříže a další xenofobní symboly. Při likvidaci požáru byl jeden z hasičů lehce zraněn. Německo se v posledních týdnech potýká s narůstající vlnou xenofobie.
V obci Vorra hořely tři objekty, které měly sloužit jako azyl pro přistěhovalce. Případ vyšetřuje i německá kontrarozvědka. „Ledacos nasvědčuje tomu, že jde o žhářství,"“ řekl mluvčí policie Robert Sandmann.
Na jedné ze sousedních budov se objevily hákové kříže a další xenofobní symboly. Vyšetřovatelé pátrají po stopách a svědcích. Policie zatím nemá v rukou nic. Bavorský ministr vnitra už nařídil posílení ostrahy ostatních azylových zařízení v zemi.
Požár kolem čtvrtečních 22:45 propukl v opuštěném pohostinství, ve stodole a v opuštěném obytném domě. Objekty byly renovovány a z rozhodnutí regionální vlády měly sloužit uprchlíkům jako ubytování.
Na místě zasahovalo zhruba 150 hasičů, jeden z nich utrpěl lehká zranění. Celková škoda činí podle policie zhruba 700 000 eur (19,3 milionu Kč). Poničené domy jsou nyní neobyvatelné.
Pokud se jako motiv potvrdí nenávisti vůči přistěhovalcům, odsoudí je spolková vláda co nejostřeji, uvedla mluvčí kabinetu Christiane Wirtzová. Uvedla také, že podle kancléřky není v Německu pro pravicový extremismus, antisemitismus, rasismus či nenávist vůči cizincům žádné místo.
Čtěte také: Židé do plynu, znělo v Německu. Antisemitismus na vzestupu
Německo se v posledních týdnech potýká s rostoucí vlnou xenofobních nálad. Organizace s názvem Pegida, což je akronym pro Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, uspořádala v pondělí demonstrace v několika městech po celém Německu, včetně Drážďan, kde se sešlo na 10 000 lidí. Proti demonstraci se postavilo asi 9000 obyvatel města.
Ministři vnitra jednotlivých spolkových zemí dnes na společné konferenci v Kolíně nad Rýnem varovali před štvavou kampaní proti islámu a cizincům. V odpoledním prohlášení se k nim přidala ústy své mluvčí i kancléřka Angela Merkelová. Spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière nicméně uvedl, že je potřeba brát obavy demonstrantů z přívalu azylantů vážně.
Německo čelí prudkému nárůstu počtu žadatelů o azyl. Z velké části jde o důsledek války v Sýrii, ale i dalších světových konfliktů. Podle předběžných údajů statistiků požádalo letos o azyl v Německu už 200 000 lidí.
Naposledy muselo Německo řešit růst xenofobních nálad na počátku devadesátých let. Při žhářských útocích v Solingenu a Möllnu na severozápadě země tehdy zahynulo sedm lidí.