Řecký ministr zahraničí se kamarádí s ideologem Duginem

Řecký ministr zahraničí se kamarádí s ideologem DuginemNOVÉ
Alexandr Dugin je na snímku uprostřed, řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias stojí na snímku zcela vlevo. Foto: Foto: PrintScreen z Twitteru
Svět

Fotografie z Pirea

bp Echo24

Nový řecký ministr zahraničí za radikálně levicovou Syrizu Nikos Kotzias má zajímavé známé. Naznačuje to fotografie, na které stojí společně s ruským ideologem euroasijského hnutí Alexandrem Duginem. Dugin je známý svým antiliberalismem a antiamerikanismem. Je přesvědčen, že by se bývalé státy Sovětského svazu měly připojit k Rusku.

Kotzias stojí na snímku vlevo a Dugin je uprostřed. Fotografie byla pořízena, když Dugin přednášel v Řecku o tzv. „čtvrté politické teorii“ v dubnu 2013 ve městě Pireus. Současný ministr sám Dugina pozval. Snímek nyní koluje na sociálních sítích.

Podle této teorie by se měly spojit antisystémové strany bez ohledu na to, zda se hlásí k levicové nebo pravicové části politického spektra. Podle Dugina mají společného nepřítele, kterým je atlanticismus.

Řeckého ministra za stranu Syriza spojuje s Duginem vazba na ruského oligarchu Konstantina Malofejeva. Informovala o tom americká televizní stanice Global Revolution. Malofejev finančně podporoval oddělení Krymu od Ukrajiny, což později sám přiznal.

Moskevský rodák Alexandr Dugin je profesorem Lomonosovy univerzity a hlavním ideologem tzv. eurasijského hnutí. Dugin usiluje o znovupřipojení někdejších zemí SSSR k Rusku (při zachování ruské hegemonie). Jistou dobu podporoval Vladimira Putina, který však u něj klesl „ztrátou Ukrajiny“, když nezasáhl při tzv. Oranžové revoluci. V roce 2008, při válce v Jižní Osetii, se vyslovil pro obsazení Gruzie a zřízení proruské vlády.

Čtěte také:

Řecká vláda vystrkuje růžky. Nelíbí se jí postoj EU k Ukrajině

Bouře ve sklenici ouza