Pozor stále na roaming. Za pár selfie z dovolené zaplatíte i tisíce

Pozor stále na roaming. Za pár selfie z dovolené zaplatíte i tisíceNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Roaming stále za velké peníze

voš Echo24

Vžijte se do situace. Užíváte si dovolenou a během plavby na trajektu nahrajete jedinou fotografii na Facebook. Po návratu domů na vás pak bude čekat účet na 1440 Kč za mobilní data, a to i přesto, že má v Evropě od 15 .6. platit roaming bez poplatků, tedy za ceny, na které jste zvyklí z České republiky.

Na palubách lodí a letadel si totiž operátoři účtují naprosto odlišné ceny za telefon než na evropské pevnině. Například O2 poskytuje pro letadla a lodě roaming za stejné ceny, které platí pro země mimo Evropu. Tedy 300 Kč za MB. Za nahrání fotografie o velikosti 4MB na síť by klient zaplatil tedy přibližně 1200 Kč. Ještě více by na lodi za stejnou činnost zaplatil zákazník T-mobile, kterému by přišlo vyúčtování dokonce na 1440 Kč, jelikož si za jeden MB účtuje dokonce 360 Kč.

Dalším rizikem může být pohyb v blízkosti hranic států, které nespadají do území, na němž Evropská unie fakticky donutila operátory zrušit roaming. Většina vlastníků chytrých telefonů je zvyklá blokovat si datové připojení v momentě, kdy se spustí roaming.

Těmto časům je konec. Uživatelé chytrých mobilních telefonů si zřejmě brzy odvyknou data vypínat, protože ve většině států Evropy mohou od 15.6. zákaznici využívat celý svůj datový balíček, na který jsou zvyklí z České republiky. Jedná se o země Evropského hospodářského prostoru – takže zjednodušeně celou EU plus Norsko, Lichtenštejnsko a Island.

Má to však jedno velké riziko. V momentě, kdy se zákazníkovi přepne mobilní telefon do sítě státu, na nějž se nová pravidla nevztahují, může zaplatit až 360 korun za jeden MB. Operátoři proto varují své zákazníky, aby byli v těchto místech obezřetní.

„Nastavíte si buď, že máte aktivní data v rámci roamingu, nebo si je vypnete. Ale to, že se za roaming už neplatí, neznamená, že neexistuje. Technicky to roaming pořád je,“ komentuje pro Echo24 mluvčí O2 Lucie Pecháčková. „Proto když budete plachtit u řeckých ostrovů a chytíte síť Turecka, tak budete platit turecké ceny,“ dodává.

To by konkrétně u O2 znamenalo 240 Kč za jeden MB. Stejnou částku by zákazník zaplatil i na Ukrajině či ve Švýcarsku. U hranic s Ruskem by hrozilo až 300 Kč za MB.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

U T-mobile je cena u většiny sousedních států o něco rozumnější. V Ukrajině, ve Švýcarsku či v Rusko by zákazník zaplatil za jeden MB 75 Kč. Riziko však hrozí například u pobřeží Maroka, kde by stejný objem dat stál naopak 360 Kč.

Vodafone na svém webu varuje před rizikem přepnutí mobilní sítě na rozděleném Kypru. Zákazníkovi by se tak snadno mohlo stát, že místo bezplatných dat zaplatí 252 Kč za MB. Jediným místem, kde se může přepnout síť na nejdražší variantu, kterou Vodaphone poskytuje, je hranice s Ruskem. Tam hrozí 302 Kč za jeden MB.

Faktické zrušení roamingu je jistě věc, kterou každý Čech, jenž se chystá za hranice, velmi ocení. Důležité však je si předem zjistit, kde a jak služeb využívat, aby se letní dovolená výrazně neprodražila.

Čtěte také: T-Mobile a Vodafone zavedly volání z EU bez příplatku. O2 se přidá ve čtvrtek

Související články