1 Nákaza se nepotvrdila

Podezření na MERS nepotvrzeno, lidé mohou z karantény

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Nákaza koronavirem MERS se u druhého pacienta podezřelého na onemocnění v České republice nepotvrdila. Z karantény tak může odejít i 49 lidí, se kterými muž přišel do styku. Jednalo se o třiatřicetiletého průvodce cestovní kanceláře, který absolvoval soukromý pobyt v Jižní Koreji. Informaci sdělil v ČT hlavní hygienik Vladimír Valenta.

„Není důvod, aby zůstávali v karanténě,“ uvedl v České televizi Valenta s tím, že ani nemocný muž ani všech 49 lidí, kteří s ním po návratu z Asie přišlo do styku nemusí zůstávat v karanténě. „Muž dále zůstává na Bulovce s teplotami,“ dodal Valenta s tím, že je ošetřován v běžném režimu.

Pracovník CK Alpina se 29. května vrátil z týdenního pobytu v Jižní Koreji. Ve čtvrtek pak muž pracovně doprovázel cyklozájezd cestovní kanceláře Alpina s turisty z Brna do Polska. V autobuse se mu ale v pátek kolem čtvrté hodiny ranní udělalo nevolno. Sám si zavolal záchrannou službu, které popsal svůj stav a nezapomněl zdůraznit, že se nedávno vrátil z Koreji.

Průvodce trpící nevolností a vysokou teplotou si proto vystoupil v Ostravě, kde jej vyzvedla posádka záchranné služby. Sanitou a za doprovodu policie byl převezen na infekční oddělení pražské nemocnice Na Bulovce, které je na podobné případy připraveno a vybaveno. Zde byl uzavřen ve speciálním bioboxu, izolován od okolí. 

Autobus s turisty pokračoval dále směrem do Polska. V Krakově ale bylo řidiči epidemiologem nařízeno, aby se vrátil zpět a cestujícím nedovolil z autobusu vystoupit. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová uvedla, že místem jejich pobytu je zařízení hasičů na Ostravsku. CK Aplina sdělila, že pokud se testy na nákazu u jejich průvodce potvrdí, kancelář klientům peníze za zrušený zájezd vrátí.

Čtěte také: Dorazil MERS do Česka? Na Bulovce je podezřelý pacient

Prvním podezřelým na onemocnění virem MERS se v Česku objevil 16. června. Také tento pětadvacetiletý pacient se vrátil z turistického pobytu v Jižní Koreji. Později u něj propukla vysoká teplota a rýma. Podezření na MERS se u něj nepotvrdilo.

MERS patří mezi koronaviry. Nemoc, kterou způsobuje, je v počátečních fázích obtížně diagnostikovatelná, neboť začíná běžnými příznaky nachlazení a teplotami kolem 38 °C. Pokračuje však závažným onemocněním plic i akutním selháním ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcinace, zatím není známý ani způsob léčby.

MERS se poprvé objevil v roce 2012 na Blízkém východě a nejvíce obětí zatím hlásí Saúdská Arábie. Celosvětově se virem infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich přes 450. Druhou nejvíce zasaženou zemí je Jižní Korea, kde propukla nákaza teprve minulý měsíc. Podle nejnovější bilance tam zemřelo 19 pacientů a 154 lidí se virem infikovalo.

Čtěte také: Máme lék na AIDS, Ebolu a MERS, ohlásila KLDR

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.