Rodné číslo na účtenkách? Podnikatelé se bojí zneužití dat

Rodné číslo na účtenkách? Podnikatelé se bojí zneužití datNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
Domov

PROBLEMATICKÉ DIČ

Tereza Vilímová

Rodné číslo patří mezi osobní údaje, které mohou být zneužitelné. Uvedením kombinace rodného čísla a jména či adresy je například možné zablokovat platební kartu nebo vstoupit do některých registrů. Toho se nyní obávají malí podnikatelé, kterých se dotýká elektronická evidence tržeb (EET), protože v rámci DIČ jej někteří musí zveřejňovat na každé účtence. A to i přesto, že rodné číslo nespadá mezi takzvané citlivé údaje, za jejichž zveřejnění se člověk může snadno dostat do křížku s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Jedním z povinných údajů na každé účtence je daňové identifikační číslo, tzv. DIČ. To se přitom u fyzických osob skládá ze zkratky CZ a rodného čísla. Někteří podnikatelé se tak obávají, že velké šíření rodného čísla na účtenkách zvyšuje riziko zneužití, jak server Echo24.cz již informoval. Na problém s hromaděním citlivých údajů již dříve upozorňovala také pravice.

„TOP 09 dlouhodobě upozorňuje, že v rámci EET dochází k nadměrnému a zbytečnému sběru dat, která jsou zneužitelná. U DIČ je problém, že je distribuováno nadbytečně do veřejného prostoru,“ popsal problém deníku Echo24.cz poslanec Michal Kučera (TOP 09).

„Nakonec to potvrzuje naše obavy, a sice že elektronická evidence tržeb v nás podněcuje to nejhorší – strach ze zneužití dat a údajů, udávání, sledování a podobně. To bude mít dalekosáhle negativní důsledky v podnikatelském prostředí,“ dodala pro server Echo24.cz místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Rodné číslo přitom není v zákoně o ochraně osobních údajů definováno jako citlivý údaj. Těmi jsou například informace o národnosti, etnickém původu, politických postojích, náboženství či biometrické údaje a údaje o zdravotním stavu. Těmto údajům je přiznán zvýšený důraz na jejich ochranu při jejich zpracování dle zákona o ochraně osobních údajů.

Kučera: Rodné číslo nabývá na významu

Z rodného čísla je přitom možné vyčíst vedle data narození věk jednice a také jeho pohlaví. Na Slovensku se kvůli tomu dokonce rozhodli rodná čísla, ze kterých lze tyto údaje vyčíst, zrušit. O zrušení rodného čísla se několikrát uvažovalo i v Česku. V roce 2001 s tímto návrhem přišel tehdejší ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD) z vlády Miloše Zemana. Stejný úmysl měla v koaliční smlouvě i pravicová vláda Petra Nečase. Ta kvůli možnému zneužití údajů zvažovala během roku 2012 rodná čísla výrazně omezit. Úplně skončit měla v horizontu desítek let. Návrh se ale nakonec nepodařilo prosadit.

Jako identifikační údaj je rodné číslo navíc používáno u řady registrů. „Přes rodné číslo se dostanete do řady registrů, takže začíná nabývat na významu,“ upozornil Kučera. Současná vláda je přitom, co se týče hromadění osobních informací, velmi plodná. Vedle elektronické evidence zavedla například, centrální registr účtů, národní registr hrazených zdravotních služeb nebo registr přestupků.

Jako identifikační údaj slouží rodné číslo třeba v bance, kde je s jeho znalostí například možné zablokovat účet. „Detaily o způsobu identifikace klientů z bezpečnostních důvodů nezveřejňujeme. Výjimku tvoří zmíněná možnost blokace platební karty, kdy je znalost jména držitele a adresy, případně rodného čísla, dostatečná pro telefonické zadání požadavku a to i prostřednictvím třetí osoby. Důvodem je ochrana před možným neoprávněným nakládáním s penězi klienta v případě, kdy on sám blokaci provést nemůže, například hospitalizace či úmrtí,“ uvedl za Komerční banku Michal Teubener.

To, že je DIČ u fyzických osob tvořeno právě rodným číslem, je ale dlouhodobým problémem a shoduje se na tom i opozice. „Jedná se však o veřejný údaj, který si může každý dohledat přes internet, proto EET v tomto ohledu nepřináší zásadní změnu,“ uvedla Udženija. S tím souhlasí i Kučera. „DIČ je veřejně dostupné, takže problém je to, že se skládá právě z rodného čísla,“ dodal. DIČ je možné dohledat na internetu například v živnostenském rejstříku.

ÚOOÚ přitom na problémy s tím, že rodné číslo je součástí DIČ, dlouhodobě upozorňuje. „Na velkou problematičnost využití rodného čísla v rámci daňového identifikačního čísla Úřad pro ochranu osobních údajů již v minulosti upozorňoval, nemá však kompetenci, aby mohl zákonný podklad pro stávající praxi používání rodných čísel změnit,“ uvedl Palát.

Změna by musela proběhnout na úrovni ministerstev. Ministerstvo financí přitom připouští, že do budoucna možná nebude DIČ u fyzických osob tvořit rodné číslo. Na to si ale podnikatelé ještě několik let počkají. „Podle zákona o základních registrech bude při vytváření registru obyvatel možné pro jednoznačnou identifikaci fyzické osoby využívat rodné číslo nejdéle do 31. prosince 2025. Poté bude zřejmě zaveden nový obecný identifikátor, což je primárně v gesci Ministerstva vnitra,“ dodala Tesařová, podle které daňový řád počítá i s možností, že identifikátorem bude jiné číslo než rodné.

Čtěte také: Rodné číslo na každé účtence kvůli EET. Podnikatelé se bojí zneužití

Další zátěž při podnikání. Obrovské pokuty kvůli osobním údajům

Související články