Le Penová: Udělám vše pro to, aby Okamura mohl vzlétnout

Le Penová: Udělám vše pro to, aby Okamura mohl vzlétnoutNOVÉ
Domov

PODPORA NÁRODNÍ FRONTY

Jan Kálal

Tomio Okamura už má zase důvod k úsměvu. Po vystrnadění z vlastního hnutí Úsvit zkouší politický restart pod značkou Svoboda a přímá demokracie. A v jeho úsilí ho nyní podpořila šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penové. Před novináři v Praze uvedla, že udělá všechno pro to, aby „vlastenecká hnutí“ v Česku mohla vzlétnout.

Le Penová na tiskové konferenci vysvětlovala, proč si v České republice vybírá za partnery marginální politické síly se zlomkem podpory voličů. Hlavní je tu její partnerství s Občanskou konzervativní stranou bývalého člena ODS Jiřího Janečka. Pozitivně je ale nakloněná také spolupráci s novým hnutím Tomia Okamury a Radima Fialy. Dvojice zákonodárců vyloučená ze sněmovního klubu Úsvitu v úterý oznámila vznik projektu Svoboda a přímá demokracie (SPD).

„Nejsme oportunisté, proto nevyhledáváme cíleně strany, které by měly vysoký počet hlasů,“ zmínila francouzská nacionalistka a kandidátka na příští prezidentku Francie. „Vyhledáváme partnery, kteří jdou stejnou cestou a mají stejnou myšlenku, jako my. Je to suverenita, svoboda a zachování integrity vlastního národa. Uděláme všechno pro to, aby tato vlastenecká hnutí mohla vzlétnout, jak tomu bylo ve Francii, Holandsku či Rakousku,“ připojila Le Penová.

Před novináři se objevila společně s Okamurou, Fialou a Janečkem. Dostala od nich květiny, sama je pak políbila a ocenila, že jsou to gentlemani.

V úterý se Le Penová setkala i s bývalým prezidentem Václavem Klausem.

Čtěte také: Okamura zakládá nové hnutí, zatím jsou tři

‚Fašisti ven!‘ Le Penová ve sněmovně čelila demonstrantům

Údiv Le Penové: Česko-ruská banka sídlí v Praze?

Předsedkyně Národní fronty se zároveň ohradila proti spekulaci, že čeští politici hrají roli v úvěru její strany od První česko-ruské banky. A odmítla, že by během návštěvy Česka navštívila pobočku finančního ústavu, který nacionalistům půjčil v přepočtu čtvrt miliardy korun (devět milionů eur). Banka má jednu z kanceláří v pražské Štefánikově ulici jen několik set metrů od Malostranského náměstí, kde Le Penová během své návštěvy Prahy trávila nejvíce času.

„Myslím, že se tady dostáváme do úplného deliria. Vůbec jsem ani netušila, že se sídlo této banky nachází v České republice,“ řekla Le Penová na dotaz deníku ECHO24.cz. „Žádné konto v této bance neexistuje. Národní frontě tato banka poskytla půjčku, kterou splatíme tak, jak bylo dohodnuto, na základě velmi obsažné smlouvy. Musím zdůraznit, že se úrok zdaleka nerovná přátelskému vztahu,“ dodala. Podle ní není od podpisu smlouvy jediný důvod, aby se Národní fronta s bankou dál stýkala – kromě splátek půjčky.

Informace o půjčce Národní fronty na volební kampaň se v médiích objevila na podzim loňského roku. Le Penová tehdy tvrdila, že francouzské banky její stranu úvěrovat odmítly. V dubnu se pak objevila zpráva, že půjčka pro nacionalisty měla být ruskou odměnou za uznání anexe Krymu.

Čtěte také: Le Penová usvědčena. Ruská půjčka 9 milionů eur byla odměna za Krym