Nálety pomáhají, Kurdové dobyli zpět část města Kobani

Boj s Islámským státem

Nálety pomáhají, Kurdové dobyli zpět část města KobaniNOVÉ
Lidé sledují z nedaleké vyvýšeniny boje v Kobani. Foto: FOTO: Twitter / DikenComTr
1
Svět
Sdílet:

Kurdští bojovníci znovu získali kontrolu nad některými částmi severosyrského města Kobani, ovládanými dosud radikály z organizace Islámský stát (IS). Podle agentury AFP jim k tomu údajně z velké části dopomohly letecké údery Spojených států a jejich spojenců. Američané však upozorňují, že dál hrozí pád města do rukou radikálů.

Bojovníci kurdských milic YPG, které město už měsíc brání před postupem radikálních islamistů, znovu vstoupili do východních a jihovýchodních částí města. IS nyní prý ovládá už jen pětinu Kobani, ještě nedávno se přitom mluvilo až o čtyřiceti procentech. "Letecké údery spojenců proti IS jsou v posledních dnech mnohem efektivnější," uvedl zástupce Kurdů v obléhaném městě Idris Nasín. "Stále ale potřebujeme další nálety a také zbraně a střelivo, abychom s džihádisty mohli bojovat na zemi," dodal.

Spojené státy ve středu uvedly, že v předchozích dvou dnech podnikly u Kobani 18 leteckých úderů, které usmrtily nejméně 32 radikálů. Zvýšení efektivity útoků je prý zásluhou lepší komunikace mezi USA a kurdskými obránci města.

Čtěte také: Islamisté z Kobani téměř překračují turecké hranice 

Nedostatečná komunikace ale dnes byla pravděpodobně příčinou smrti několika kurdských civilistů ve východní části Kobani. Americké letouny totiž prý zaútočily na dům, v němž se kromě islamistů ukrývalo také několik dalších lidí. Šest z nich, většinou starších kurdských žen, nálet nepřežilo. Podle nedávného prohlášení zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury se v Kobani stále nachází 500 až 700 civilistů, zejména starších lidí, kteří se nemají z města jak dostat.

Velení americké armády ve středu rovněž oznámilo dlouho hledané krycí jméno pro spojenecké bombardování islamistů v Sýrii a v Iráku: "Operation Inherent Resolve", což se dá přeložit jako Operace Bytostné odhodlání. Podle nové statistiky exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zahynulo v důsledku bojů o Kobani asi 662 lidí, statistika ale nebere v potaz oběti leteckých útoků. Padlo prý 374 radikálů a 268 členů kurdských milic a kurdských dobrovolníků. Zahynulo údajně také 20 civilistů. Sami Američané tvrdí, že leteckým úderům padlo za oběť několik stovek islamistů.

Čtěte také: Při bojích o syrské město Kobani zemřelo přes 500 lidí

Turci mezitím dál pracují na plánech zřízení bezpečné zóny pro uprchlíky. Premiér Ahmet Davutoglu oznámil, že by na syrském území v blízkosti tureckých hranic mělo vzniknout zón hned několik, a to v okolí měst Idlib, Halab, Džarábulus, Kobani a Hasaká. Pro tento návrh však Turecko zatím získalo výslovnou podporu jen od Francie.

Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic a pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. Z Kobani a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka přes 180.000 lidí. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz