VIDEO: Levicoví studenti zaútočili na univerzitě na politika AfD

Demokracie na německých univerzitách?

VIDEO: Levicoví studenti zaútočili na univerzitě na politika AfDNOVÉ
Potyčka mezi studenty a příznivci AfD na magdeburské univerzitě. Foto: Reprofoto: Youtube/NewEraNow
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Demokratická výměna názorů na německých univerzitách? Velice nepříjemně dopadlo pro regionálního šéfa Alternativy pro Německo (AfD) Andrého Poggenburga vystoupení na půdě univerzity v německém Magdeburku. Jeho přednášku totiž narušila skupina fanatických levicových studentů, kteří na něho pokřikovali urážlivé slogany, kopali do dveří, házeli dělobuchy a vyvolali potyčku s jeho příznivci. Politik AfD nakonec musel univerzitu opustit s policejním doprovodem, píše německý tisk.

André Poggenburg, který šéfuje AfD ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, měl na magdeburské univerzitě hovořit o tématu genderu. Na protest proti jeho vystoupení se na místě sešlo asi 400 levicových studentů. Ti podle německého magazínu Spiegel na pravicového politika hlasitě pískali a fakticky mu tak vůbec neumožnili, aby vůbec promluvil.

Situace se obzvláště přiostřila ve chvíli, kdy se k Poggenburgovi přiblížila skupina studentů s transparentem „Studenti proti rasismu“. Jeden ze studentů totiž politikovi vytrhl z ruky desky, ve kterých měl připravené poznámky ke svému vystoupení. Na to zareagovala Poggenburgova ochranka, která studenty odstrčila. Následovala potyčka, při níž byl podle Spiegelu zraněn jeden příznivec AfD.

Nedlouho poté na místo dorazili policisté, kteří doprovodili Poggenburga ven z univerzitního sálu. Policie později dodala, že během incidentu jeden ze studentů hodil směrem k Poggenburgovi dělbuch.

Incident na magdeburské univerzitě kromě dotčeného Poggenburga odsoudil i ministr vnitra spolkové země Sasko-Anhaltsko Holger Stahlknecht (CDU). Ten uvedl, že pokud chtějí studenti kritizovat AfD jakožto nedemokratickou stranu, neměli by se sami chovat nedemokraticky.

Přestože se při pohledu zvenčí může zdát nemožné, aby ve svobodné zemi docházelo k podobným incidentům, v Německu jsou útoky páchané vůči AfD a jejím příznivcům poměrně běžné. Terčem útoků (za nimiž zpravidla stojí extrémní levice) se stávají například kanceláře strany nebo soukromé objekty, které si strana pronajímá pro svoje akce.

Levice mluví o nacistických metodách

Pouze v Sasku bylo v období od ledna do května 2016 poškozeno 27 objektů strany. Podobné to bylo i v Braniborsku nebo Durynsku. Nezůstává ale jen u útoků na stranické budovy, útočníci zasahují výrazně i do soukromí politiků z AfD. Například loni začátkem května prošlo okolo 200 demonstrantů durynskou vesnicí Bornhagen, kde žije zemský šéf AfD Björn Höcke. Demonstraci hlídalo přes sto policistů, kteří měli k dispozici mimo jiné dvě vodní děla.

Týden před demonstrací pomalovali radikálové barvou a hákovými kříži dům poslance za AfD Alexandera Gaulanda v Postupimi, cílem útoků se stala obydlí i dalších politiků. A objevují se i výhrůžky smrtí. Ostatně šéfa vysokoškolské skupiny Junge Alternative v Göttingenu Larse Steinkeho už několikrát fyzicky napadli neznámí útočníci.

V prosinci 2015 pro změnu explodovala podomácku vyrobená bomba v okresní stranické kanceláři v Saské Kamenici. Bomba tehdy silně poškodila dveře a blízké zdi domu, přítomní však vyvázli bez zranění.

Útoky, za nimiž z velké části stojí levicoví extremisté z Antify, v minulosti odsoudila i německá Levice. Durynský premiér z postkomunistické strany Die Linke Bodo Ramelow přirovnal manifestace před soukromými budovami politiků k „nacistickým metodám“. Toto chování, které je „na úrovni rasistů“, dělá vrásky jeho levicovým spolustraníkům, dodal.

Čtěte také: Násilí proti AfD. Sama levice ho přirovnává k nacistickým metodam

‚Hampl je lhář.‘ Vandal posprejoval restauraci, kde vystupují odpůrci islámu

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články