USA žádaly Česko o vydání stíhaného Íránce. Soud ho však propustil

CHYBA ČESKÉ JUSTICE?

USA žádaly Česko o vydání stíhaného Íránce. Soud ho však propustilNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Po propuštění Libanonce Alího Fajáda výměnou za pětici unesených Čechů, jehož vydání přitom požadovaly Spojené státy americké, vzbudil pozornost další případ. Jenomže íránského obchodníka se zbraněmi Behrouze Dolatzadeha propustily úřady patrně kvůli vlastní chybě. Zjistil to server Aktuálně.cz, podle kterého verdikt rozladil Američany. Íránec mezitím stačil uprchnout.

Podle informací serveru Aktuálně.cz varovaly na podzim 2011 americké úřady své české kolegy, že do Prahy přijede Behrouz Dolatzadeh, aby dojednal obchod několika tisíc útočných pušek M4 i s náboji. O několik měsíců později íránského občana zatkli policisté a Městský soud v Praze ho poslal za obchod se zbraněmi na tři a půl roku do vězení.

Jenomže Dolatzadeh se proti verdiktu odvolal. Případ začal řešit Vrchní soud v Praze, který Íránce osvobodil a okamžitě propustil. Soudce Petr Píša byl přesvědčen o tom, že se jedná o pouhou policejní provokaci. Přitom podle serveru měl k dispozici informaci, že vydání chtějí dosáhnout Spojené státy.

Vývoj případu popsalo pro deník ministerstvo spravedlnosti, které o něm informovalo americkou stranu. Deník dále zjistil, že rozhodnutí české justice „nemálo rozladilo“ americké úřady. Ty na Behrouze Dolatzadeha následně vydaly mezinárodní zatykač.

Nicméně česká justice nakonec svůj postup přece jen přehodnotila. Nejvyšší soud zvrátil rozhodnutí vrchního soudu a ten proto musel rozhodovat znovu. Soudce Píša se nakonec přiklonil k rozsudku, který vynesl městský soud. Potvrdil tak v loňském prosinci íránskému občanovi trest vězení na tři a půl roku.

Mezitím ale Dolatzadeh stihl uprchnout. Ministerstvo spravedlnosti pro server odmítlo komentovat, jestli došlo chybě, a vrchní soud si za postupem stojí.

Nejedná se o první případ, kdy česká justice pustila na svobodu člověka, o jehož vydání předtím požádaly Spojené státy. Libanonce Alího Fajáda nechala jít před dvěma měsíci. Ministr obrany Martin Stropnický poté připustil, že rozhodnutí souviselo s propuštěním pětice unesených Čechů v Libanonu.

Čtěte také: Alí Fajád byl obviněn z prodeje zbraní FARC

Proč třetí muž v kauze Fajád nebyl propuštěn? Požádal o český azyl

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články