Učitelka v nikábu nepochybila. Špatná byla jen prezentace na webu

Výuka o islámu na škole

Učitelka v nikábu nepochybila. Špatná byla jen prezentace na webuNOVÉ
Žáci trutnovské ZŠ se seznamovali s islámem. Foto: Foto: www.zskomtu.cz
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Učitelka z trutnovské základní školy, která v rámci hodiny dějepisu žáky sedmé třídy seznamovala s islámem, nepochybila. Nevhodná byla jen forma prezentace výuky na webu školy. Deníku ECHO24.cz to uvedla Česká školní inspekce. Na nevhodnou výuku si stěžovali čeští odpůrci islámu a iniciativa Islám v České republice nechceme dokonce sepsala petici za odvolání ředitele i jedné z učitelek.

„Prošetřovali jsme dvě oblasti, na které stížnosti mířily, a to nevhodné zařazení tématu islám do výuky a následnou prezentaci hodiny na internetových stránkách školy. V prvním případě jsme stížnost shledali jako neodůvodněnou. Výuka islámu a obecně náboženství je součástí rámcových vzdělávacích programů a školy ho vyučovat musí,” řekl deníku ECHO24.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Použití názorných pomůcek, díky kterým děti výuka baví a více si toho pak zapamatují, je podle Andryse navíc vždy plus. Odmítl ale, že by škola dávala přednost výuce jednoho náboženství na úkor jiných, prostor mají prý všechny stejný.

„Stížnosti se týkaly hlavně závěru hodiny, která měla být podle původního popisu na webu zakončena arabskou modlitbou. To se ale nestalo a pan ředitel, jakmile se toho chytla část veřejnosti, text správně upravil. V původní formě prezentace jsme tak pochybení shledali, stížnost byla v tomto případě odůvodněná,” uvedl dále náměstek Andrys s tím, že učitelka dětem princip modliteb pouze vysvětlovala a kreslila a ony si to pak v závěrečných minutách chtěly vyzkoušet.

‚Výuka islámu by neměla být tabu‘

Závěry šetření předala školní inspekce zřizovateli školy, tedy městu Trutnov, které se bude zřejmě případem dále zabývat a usoudí, zda vyvodí případné důsledky. Starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) ale zásadní problém v hodině dějepisu nespatřuje a incident považuje za „nafouklou mediální bublinu“.

„Žijeme ve vypjaté době, kdy se toho chytli lidé citliví na téma islám. Nešlo o žádnou propagaci islámu, jeho výuka by neměla být tabu. Za nešťastnou považuji pouze formu prezentace na webu, kdy k materiálům, které chtěly učitelky použít jako výukový materiál i v dalších třídách, měl přístup úplně každý,” řekl serveru ECHO24.cz starosta Adamec.

Více zde: V Trutnově se děti modlily k Alláhovi. Vyhoďte učitelku, volají antislamisté

Základní škola Komenského v Trutnově se stala terčem kritiky v polovině října, kdy na svých stránkách zveřejnila fotografie a popis hodiny dějepisu věnující se islámu. Žáci si mohli vyzkoušet muslimské oděvy i pokrývky hlavy a učitelka jim vysvětlovala také, jak se muslimové modlí.

Zmínka o „arabské modlitbě“, kterou měli školáci výuku zakončit a kterou zachycovala fotografie, ale pobouřila příznivce iniciativy Islám v České republice nechceme. Po první vlně kritiky ředitel školy proto popisek upravil a pro mnohé kontroverzní snímek stáhl. To ale islamofoby popudilo ještě více a skrze petici požadovali odvolání ředitele a výpověď pro jednu z učitelek.

„Téma islámu je součástí osnov a učí se o něm v předmětu dějepis. Jedná se o část výuky, v které žáci získávají informace, stejně tak jako o křesťanství, židovství, buddhismu atd. Jsme sekulární školou, která žádné náboženství ani nevyzdvihuje, ani nevyučuje,” vyjádřil se na stránkách trutnovské školy již dříve ředitel Petr Horčička.

Čtěte také: Pařížská opera vykázala ženu v nikábu

Tajná svoboda íránských žen. Na Facebooku se fotí bez hidžábu

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články