‚Jste korupčníci!‘ ‚Táhne to z něj.‘ Biopaliva zažehla přestřelku

Lidovec vs. exlidovec

‚Jste korupčníci!‘ ‚Táhne to z něj.‘ Biopaliva zažehla přestřelkuAKTUALIZOVÁNO
Domov

Filip Nachtmann

Jste vláda podvodníků, korupčníků a lhářů, obul se ve středu do koalice šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Vyčítal jí, že neodhlasovala konec biopaliv. Dlouho ale nemohl nikoho z poslanců ANO, ČSSD či KDU-ČSL vyprovokovat k reakci. Například lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka během rozpravy neřekl ani slovo a až poté se odhodlal k protiútoku. O Kalouskovi na Twitteru napsal: první místopředseda TOP 09 byl prý opilý a alkohol z něj šlo cítit. Podle Miroslava Kalouska se ministr zemědělství jen snaží odvést pozornost od podstaty věci, voliče také vyzval, ať se na něj dnes večer podívají v televizi. Cítí se ve výborné kondici.

Čtěte také: Konec biopaliv neprošel. Babiš dál musí poslouchat ‚Kalouskovy lži‘

Mezi koalicí a TOP 09 s ODS to ve středu vřelo celé odpoledne. Ještě předtím, než se poslanci kolem páté dostali k novele upravující pokračování podpory biopaliv, totiž rozhodovali o návrhu, který měl podporu naopak ukončit. To ostatně jednu chvíli prosazoval sám šéf hnutí ANO Andrej Babiš, pro jehož Agrofert je výroba biopaliv výnosným byznysem. Prý proto, aby Kalouska nemusel poslouchat. Koalice ale i přes Babišovo avizované přání konec podpory biopaliv zamítla. Kalousek vzápětí koaliční poslance označil za podvodníky a své výroky stupňoval během odpoledne.

„Tato diskuze je už skoro marná. Předcházející bod jasně řekl, jak je motivovaná a zaplacená vůle jednotlivých poslanců,“ pustil se Kalousek do koalice. „Jste vláda podvodníků, jste vláda korupčníků a jste vláda lhářů. Na kauze biopaliv dokážu, že podvádíte a že kradete,“ pokračoval.

Šéf poslanců TOP 09 si byl sám vědom, že se pohybuje na hraně a že jeho výroky může řešit mandátový a imunitní výbor. Přesto se mu dlouho nedařilo vyprovokovat žádného z koaličních poslanců k reakci. Nakonec se ohradil pouze šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a Kalousek si vzal pauzu na jednání klubu.

Pár minut po ukončení středečního jednání ale nevydržel ministr zemědělství Marian Jurečka, který odpoledne zákon předkládal. „Opilý Kalousek dnes ve sněmovně perlí. Odmítám, aby pod vlivem alkoholu dělal zpravodaje jakéhokoliv zákona. Táhne to z něj fakt fest,“ napsal Jurečka na svůj Twitter.

„Přenosy ze sněmovny jsou veřejné, tak ať se každý ně mě podívá. Navíc večer jdu do televize do pořadu Události a komentáře, tak se každý může přesvědčit, v jakém jsem stavu. Pan Jurečka nemá argumenty, a proto se vydává ve stopách doktora Ratha, který mě pomlouval stejně lživým způsobem a později se prokázalo, že také krade,“ reagoval na verbální útok ministra zemědělství Miroslav Kalousek.

Kalouskovu údajnou opilost sněmovna řešila už v minulosti. V roce 2010 ho nařkl tehdejší poslanec ČSSD David Rath. Ten ale své tvrzení neměl jak dokázat a od mandátového a imunitního výboru dostal desetitisícovou pokutu.

Sněmovna své jednání o novele zajišťující pokračování podpory biopaliv přerušila už podruhé. A zatím není jasné, kdy se dostane na hlasování. TOP 09 a ODS viní Andreje Babiše ze střetu zájmů, protože velkou část biopaliv vyrábí jeho Agrofert. Babiš se ale o diskuze o podpoře paliv nijak nezapojuje. Předlohu má jako navrhovatel ve sněmovně na starost právě ministr Jurečka.