Konec biopaliv neprošel. Babiš dál musí poslouchat ‚Kalouskovy lži‘

NÁZOROVÝ OBRAT TAM A ZPÁTKY

Konec biopaliv neprošel. Babiš dál musí poslouchat ‚Kalouskovy lži‘AKTUALIZOVÁNO
Domov

Jan Kálal

Vysokoprocentní biopaliva budou mít v Česku lukrativní daňovou výhodu zřejmě i po letošním 30. červnu. Poslanci ve sněmovně totiž ve sněmovně odmítli podpořit návrh Karla Raise z ANO, který měl podporu na popud vicepremiéra Andreje Babiše ukončit. Šéfovi ANO, pro jehož Agrofert je výroba biopaliv výnosný byznys, přitom původně už nechtěl poslouchat kritiku, kterou ho zásobuje šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Uplynuly dva týdny a všechno je zase jinak. Bylo to 6. května, kdy Andrej Babiš oznámil plán na zrušení výhod pro biopaliva. „Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii. Stát nebude dotovat vysokoobjemová biopaliva a ušetří 1,5 miliardy ročně. Zaplatí to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi,“ citovaly Babiše Hospodářské noviny.

Čtěte také: Babiš otáčí: ANO navrhne ukončit podporu biopaliv

Vicepremiérův výrok byl překvapivý – i pro partnery v koalici. Do té doby šéf ANO tvrdil, že další pokračování podpory biopaliv je nutností a že bez něj dostane Česká republika v Bruselu „flastr“. A protože Babiš si zakládá na tom, že co říká, také dělá, objevil se návrh na ukončení daňových výhod v legislativní podobě. Do novely zákona o spotřebních daních ho chtěl zapracovat poslanec Rais, když předtím se stejnou myšlenkou přišel i Kalousek.

Výsledek hlasování nepotřebuje širší komentář: z poslanců ANO názor „šéfa“ podpořili jen tři zákonodárci.

Jenže Raisův návrh nejdřív neprošel na hospodářském výboru a teď narazil na plénu sněmovny. Výsledek hlasování nepotřebuje širší komentář: z poslanců ANO názor „šéfa“ podpořili jen tři zákonodárci. Vedle samotného Raise to byl ještě Martin Kolovratník a Matěj Fichtner. 25 lidí z ANO záměru řeklo ne, dalších patnáct – včetně samotného Babiše – se jich zdrželo. V koalici nasbíral návrh dohromady šest hlasů. Kromě tří lidí z ANO byli pro dva sociální demokraté a jeden lidovec.

Čtěte také: Nucený úsměv? Babiš si ve sněmovně zapózoval s Kalouskem

Celkové skóre úpravy, která měla ukončit „Kalouskovy lži“, bylo 52 ano, 49 proti. Dalších 99 poslanců se buď zdrželo nebo svůj názor neprojevilo. Novelu teď posoudí Senát a prezident. Biopalivům se bude sněmovna věnovat ještě v jiné úpravě spotřebních daní, která přijde na řadu ve středu od 17 hodin.

Čtěte také: VIDEO: Už zase ‚Kalouskovy miliardy‘. Babiš se rozzuřil

Ministři nemají nadávat poslancům, stěžuje si Kalousek