Autor Gomory: Nejzkorumpovanější zemí na světě je Velká Británie

Problém daňových rájů

Autor Gomory: Nejzkorumpovanější zemí na světě je Velká BritánieNOVÉ 1
Svět

ly Echo24

Velká Británie je nejzkorumpovanější zemí na světě, myslí si novinář a spisovatel Roberto Saviano, který se proslavil odhalováním zločinů italské mafie. Podle Saviana je to dáno tím, kolik firem má sídla v daňových rájích. Varoval také před odchodem z EU. Podle spisovatele by tak Británie dala prostor rozvoji organizovaného zločinu. Informoval o tom britský The Independent.

Roberto Saviano, autor knižních bestsellerů jako Nula Nula Nula nebo Gomora, je expertem na italské podsvětí. Právě za knihu Gomora pojednávající o moci neapolské zločinecké organizace Camorra mu hrozí neapolská mafie smrtí. Spisovatel byl nucen z Itálie odejít a od roku 2006 žije pod policejní ochranou.

Šestatřicetiletý Saviano se ke zkorumpovanosti dnešního světa vyjádřil na literárním festivalu v Hay v Británii. „Kdybych se vás zeptal, kde je nejzkorumpovanější místo na světě, řekli byste mi Afghánistán, možná Řecko, Nigérie, jih Itálie, ale já vám povím, že je to Velká Británie,“ překvapil přítomné Saviano.

„Není to byrokracie, není to policie, není to ani politika, jsou to finance. Devadesát procent vlastníků kapitálu v Londýně má svá sídla v daňových rájích,“ řekl Saviano. „Ostrov Jersey nebo Kajmanské ostrovy, to jsou brány pro špinavé peníze v Evropě, a Velká Británie to umožňuje.“

Například ostrov Jersey, který leží v průlivu La Manche mezi Francií a Británií, je území závislé na Spojeném království, má však velkou autonomii, vlastní zákony a měnu. Na ostrově neexistuje žádná daňová kontrola, a patří tak mezi zavedené evropské daňové ráje.

Britský premiér David Cameron čelil v posledních týdnech výzvám, aby vyřešil daňové ráje na korunních závislých územích, jako je ostrov Jersey, a zámořských územích Spojeného království. Londýn totiž v květnu hostil protikorupční summit. Při té příležitosti řekl Cameron královně Alžbětě II., že na summit míří paradoxně nejzkorumpovanější země světa jako Nigérie nebo Afghánistán. Soukromý rozhovor zachytila televize a Cameron tak musel řešit diplomatický přešlap.

Saviano se vyjádřil i k blížícímu se referendu. Potenciální odchod z EU by podle něj Británii ublížil a uvolnilo by se zde místo pro organizovaný zločin. „Odchod z EU znamená, že katarské společnosti, mexické kartely, ruská mafie získají ještě větší moc,“ řekl spisovatel.

Čtěte také: Cameron pomlouval země přijíždějící na protikorupční summit