1

Školství v r.  2016? Kompromisy, evidence a bezradnost

Témata:

Byl to rok technického vzdělání, vlastně měl být takovým rokem. Ale více se o technickém vzdělání mluvilo, než se konkrétně udělalo. Vlastně jedna taková podstatná drobnost se odehrála. Ministryně školství opět posunula povinnou maturitu z matematiky. A to je roce technického vzdělání hořký dárek pro budoucnost českého vzdělávacího systému.

Konec roku samozřejmě vybízí k rekapitulaci a hodnocení končícího období. Osobně považuji tento rok za stejně rušný jako ty předchozí. Výměna ministrů už patří k nepřekvapivé součásti školské politiky. A každého zajímá, co nás čeká v následujícím roce. S jistotou můžeme říci, že to bude opět bouřlivý rok. Do finále přichází projednávání novely školského zákona, vysokoškolského zákona i novely zákona o sportu.

Sám fakt, že u všech těchto materiálů se jedná o novely, nikoli nové zákony, je výmluvný. O novém vysokoškolském zákoně se hovoří od roku 2004. Současná novela bývá označována jako kompromis kompromisů. Tedy nic, co by mohlo přispět k výrazné podpoře znalostní společnosti a prosperity země. Na moderní normu, která bude řešit dlouhodobé financování škol, studentské půjčky, aby se mladí lidé mohli už v době studia osamostatnit, budeme tedy stále čekat.

Velké rozpaky vzbuzují i předložené novely školského zákona a novely zákona o podpoře sporu. Administrativní a evidenční povinnosti ubírají práva rodičů (viz povinnost předškolního vzdělání), neřeší kritéria a priority pro rozdělování peněz pro sport a funkčnost registru sportovců.

Ukazují vlastně bezradnost řešit problémy školství, mít jasný cíl a zaměření. Novelizování a přešlapování je toho symbolem. Zdá se, že to bude leitmotiv příštího roku ve školství.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.