1

Školství v r.  2016? Kompromisy, evidence a bezradnost

Témata:

Byl to rok technického vzdělání, vlastně měl být takovým rokem. Ale více se o technickém vzdělání mluvilo, než se konkrétně udělalo. Vlastně jedna taková podstatná drobnost se odehrála. Ministryně školství opět posunula povinnou maturitu z matematiky. A to je roce technického vzdělání hořký dárek pro budoucnost českého vzdělávacího systému.

Konec roku samozřejmě vybízí k rekapitulaci a hodnocení končícího období. Osobně považuji tento rok za stejně rušný jako ty předchozí. Výměna ministrů už patří k nepřekvapivé součásti školské politiky. A každého zajímá, co nás čeká v následujícím roce. S jistotou můžeme říci, že to bude opět bouřlivý rok. Do finále přichází projednávání novely školského zákona, vysokoškolského zákona i novely zákona o sportu.

Sám fakt, že u všech těchto materiálů se jedná o novely, nikoli nové zákony, je výmluvný. O novém vysokoškolském zákoně se hovoří od roku 2004. Současná novela bývá označována jako kompromis kompromisů. Tedy nic, co by mohlo přispět k výrazné podpoře znalostní společnosti a prosperity země. Na moderní normu, která bude řešit dlouhodobé financování škol, studentské půjčky, aby se mladí lidé mohli už v době studia osamostatnit, budeme tedy stále čekat.

Velké rozpaky vzbuzují i předložené novely školského zákona a novely zákona o podpoře sporu. Administrativní a evidenční povinnosti ubírají práva rodičů (viz povinnost předškolního vzdělání), neřeší kritéria a priority pro rozdělování peněz pro sport a funkčnost registru sportovců.

Ukazují vlastně bezradnost řešit problémy školství, mít jasný cíl a zaměření. Novelizování a přešlapování je toho symbolem. Zdá se, že to bude leitmotiv příštího roku ve školství.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.