Krvavá noc na Filipínách: Při policejním zásahu zemřelo 32 lidí

Boj proti drogám

Krvavá noc na Filipínách: Při policejním zásahu zemřelo 32 lidíNOVÉ
V souvislosti s bojem proti drogám byly na Filipínách zavražděny tisíce lidí Foto:

Ilustrační foto: Printscreen z Youtube (Al Jazeera English)

1
Svět

nel

Boj proti drogám na Filipínách nabírá na síle. Při policejních nájezdech nedaleko Manily zemřelo během jedné noci 32 lidí a více než sto dalších bylo zatčeno. Jedná se o nejkrvavější policejní zásah spojený s protidrogovým tažením prezidenta Rodriga Duterteho, píše The Guardian.

Policejní nájezd proběhl v noci z pondělí na úterý v provincii Bulacan, severně od hlavního města Manila. Ve středu policejní náčelník Romeo Caramat řekl, že při 67 operacích provedených v provincii Bulacan zemřelo 32 podezřelých z obchodování s drogami, kteří byli ozbrojeni a odporovali policii. Dalších 109 lidí bylo zatčeno, policie také zadržela drogy a nelegálně držené zbraně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na konci července přišlo o život při zátahu proti drogám 15 lidí včetně starosty města Ozamis Reynalda Parojinoga, jehož prezident Duterte obvinil ze spojení s organizovaným zločinem. Střelba vypukla ve chvíli, kdy ho policisté šli zatknout do jeho domu. Policie chtěla zatknout také starostovu dceru a další spolupracovníky. Podle ozamiského policejního šéfa Jovieho Espenida však na strážce zákona začali střílet členové starostovy ochranky a policie proto použila zbraně. Při přestřelce zemřel starosta a několik příbuzných a členů ochranky.

Duterte se prezidentem Filipín stal vloni v květnu a mezi jeho hlavní sliby patřil právě boj proti drogám, korupci a terorismu. Po vyhraných volbách ihned prohlásil, že zločin porazí zabitím desítek tisíc kriminálníků. Duterte je známý pro svoje kontroverzní výroky. Po útoku ve městě Bohol se například nechal slyšet, že by teroristům snědl jejich vnitřnosti. Dříve byl starostou města Davao a již tehdy zde potíral zločin velmi drsně. Měl dokonce platit smrtící komando, aby zabíjelo místní zločince a jeho politické odpůrce.

Čtěte také: Duterte nechal zatknout svou kritičku, prý brala úplatky