Jermanová: Jednací řád zvládám. Víc než středně pokročilá

Jermanová: Jednací řád zvládám. Víc než středně pokročiláNOVÉ
Domov

Špatné řízení sněmovny?

Jan Kálal

Místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) čelí kritice z řad vládní koalice. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér Andrej Babiš (ANO) jí vyčetli, že před hlasováním o státních dluhopisech za stovky miliard nepřivolala poslance do sálu nebo je aspoň neodhlásila. Jermanová si ale žádné pochybení nepřipouští a obecně tvrdí, že poučení hledá jen ve výtkách od lídra opozice Miroslava Kalouska (TOP 09).

„Kde máme poslance?“ Premiér Sobotka překvapeně pohlédl na sněmovní tabuli s výsledkem hlasování. Pro vládní návrh, aby měla Česká republika z čeho financovat svůj provoz, hlasovalo jen 84 ze 174 přihlášených zákonodárců. Na schválení by jich přitom bylo potřeba nejméně o čtyři více.

„Paní místopředsedkyně Jermanová neudělala to, co je před takovým hlasováním obvyklé. Že se svolají poslanci.“

Problém byl v lavicích vládní koalice, která má jinak pohodlnou většinu 111 hlasů. Tentokrát ale sedm poslanců z ČSSD, dva z ANO a další dva z KDU-ČSL nebyli na svých místech, i když tu byli přihlášeni hlasovací kartou. Fakticky tak zvýšili takzvané kvorum, tedy minimální počet hlasů pro přijetí zákona.

Čtěte také: 'Karambol' s dluhopisy. Babiš připsal vinu i Jermanové

Sobotka: Doběhl jsem na poslední chvíli

Při hledání viníka špičky koalice ukázaly na místo řídícího schůze, kde seděla místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová z hnutí ANO. „Paní místopředsedkyně nezazvonila, aby přivolala poslance do sálu. Sám jsem měl v té době jednání v kuloárech a doběhl jsem na hlasování doslova na poslední chvíli,“ uvedl Sobotka pro deník ECHO24.cz. „Byla to chyba. Řídící schůze měla také zavolat poslance do sálu,“ kritizoval svoji kolegyni před novináři také šéf ANO Babiš.

Absentéři z ANO? „Jeden z nich byl na toaletě a nestihl doběhnout a druhý byl v bufetu a pil pomerančový džus.“

„Paní místopředsedkyně z hnutí ANO dala hlasovat, aniž by zazvonila na gong. Dva naši poslanci se zdrželi pro to, že se nestihli vrátit před hlasováním z předsálí,“ zmínil vicepremiér a lidovecký šéf Pavel Bělobrádek. „Paní místopředsedkyně Jermanová neudělala to, co je před takovým hlasováním obvyklé. Že se svolají poslanci,“ přikývl předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. Podobně na tom byli i absentéři z ANO. „Jeden z nich byl na toaletě a nestihl doběhnout a druhý byl v bufetu a pil pomerančový džus,“ vylíčil šéf jejich klubu Jaroslav Faltýnek.

Senátní fanfára a nezkušenost Jermanové

„V Senátu mají fanfáru, která vždycky hraje, aby měli senátoři dost času přijít na hlasování. A jak jsem si všiml, většina demokratických parlamentů funguje tímto způsobem – poslanci se nejdřív prokazatelně upozorní na to, že se blíží hlasování,“ uvedl Sobotka, aby dodal: „Přičetl bych to spíše nezkušenosti paní místopředsedkyně, že na to zapomněla.“

„Základem úspěchu je kombinace dvou jednoduchých kroků. Zazvonit, odhlásit. Myslím, že všichni to ví. A že už to ví i paní Jermanová. Doufám, že se ty věci naučí.“

Nejde přitom jenom o gong. Jermanová mohla poslanecké počty na tabuli dát do souladu s počtem lidí v sále. Stačilo by, kdyby poslance odhlásila a ti by se museli znovu přihlásit. K hlasu těch, kdo by zůstali mimo sál, by se potom už nepřihlíželo. Nefiguroval by ani v kolonce „zdržel se“. Celkově by tak pro přijetí zákona bylo potřeba méně poslanců. Tady jde chyba i za předsedy koaličních klubů, kteří se mohli s žádostí o odhlášení na Jermanovou obrátit.

Faltýnek: Je to i má chyba, Babiš mi ji vyčetl

„Je takové nepsané pravidlo, že tuto aktivitu vykonává vždy ten předseda klubu, jehož ministr právě předkládá zákon. V tomto případě byl předkladatelem pan ministr Babiš z ANO, řídící schůze paní Jermanová z ANO a předsedou klubu pan Faltýnek z ANO,“ zmínil Sklenák. „Považuji to i za svoji chybu, ke které se hlásím. Budu se snažit, aby se to příště nestalo. Nicméně kterýkoli z předsedů koaličních klubů může tento návrh vznést,“ uvedl Faltýnek, kterému za to stihl vyčinit i Babiš.

Šéf poslanců ČSSD každopádně znovu ukázal na Jermanovou. „Nechci, abychom svalovali vinu jeden na druhého. Ale objektivně bylo největší pochybení u řídící schůze,“ uvedl. „Základem úspěchu je kombinace dvou jednoduchých kroků. Zazvonit, odhlásit. Myslím, že všichni to ví. A že už to ví i paní Jermanová. Doufám, že se ty věci naučí,“ přidal se Sobotka.

Jermanová: Ať mě kritizuje Kalousek, Babiš vzal výtku zpět

Jaroslava Jermanová se ale všem výhradám z koalice postavila. „Žádné pochybení si nepřipouštím, protože předpokládám, že všichni poslanci jsou dospělí, jsou v práci. Na každém rohu mají televizi, takže předpokládám, že ví, že mají přijít hlasovat. A není mojí povinností je svolávat na hlasování,“ řekla novinářům. Sama musela přitom v minulosti čelit výtkám, že se obléká poněkud nedospěle – když loni přišla řídit schůzi v mikině s kapucí.

„S panem Babišem jsem si to vykomunikovala. A on svoji výtku vzal zpět, protože řekl, že mu to tak bylo interpretováno. A že se nic neděje,“ uklidnil prý Babiš Jermanovou. „Žádnou chybu jsem neudělala, nejsem si jí vědoma. A byla bych ráda, aby si ti, co mě kritizují, sáhli do vlastního svědomí,“ vyčetla kolegům z koalice.

„Myslím si, že jsem více než středně pokročilá. Jednací řád zvládám. Ale je to tak, že jsou situace, na které není připravení ani dlouholetý místopředseda či předseda sněmovny.“

„Když vystoupí pan Kalousek s nějakou kritikou, tak ji beru, poučím se z ní a jde se dál. Ale útoky z koaličních stran pouvažuji ne vždy za správné,“ uvedla místopředsedkyně sněmovny. Že by bylo odhlášení nebo přivolání poslanců řídícím schůze nějakým nepsaným pravidlem, si prý nevšimla. „Z jednacího řádu můžu použít gong v případě, že opticky mám pocit, že tam není dostatečný počet poslanců. Podle mého optického vidění byl dostatečný počet,“ zmínila.

Jermanová tvrdí, že jí řízení schůzí baví, i když se tu a tam objeví těžkosti. Na dotaz deníku ECHO24.cz přidala i hodnocení svých zkušeností na postu místopředsedkyně sněmovny. „Myslím si, že jsem více než středně pokročilá. Jednací řád zvládám. Ale je to tak, že jsou situace, na které není připravení ani dlouholetý místopředseda či předseda sněmovny. Musí se to řešit ad hoc s poradou legislativců. Je to tak naprosto v pořádku, to je normální parlamentní život,“ prohlásila.