Tuleň leopardí a teroristé nejsou všude. Kam se ještě dá jet bezpečně?

Tipy na exotickou dovolenou

Tuleň leopardí a teroristé nejsou všude. Kam se ještě dá jet bezpečně?Rozhovor 3
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Hledáte bezpečné místo, kam vyrazit na dovolenou? Pavel Fellner z cestovní kancelář S.E.N. říká, že je jich stále ještě dost. „Zcestovalý člověk dochází k zajímavému poznání: že bezpečnost země nesouvisí s mírou exotiky, a uličky v Bangkoku nejsou nebezpečnější než londýnská muzea a madridské puby.“

Lidé se nyní bojí cestovat. Kam byste je dnes poslal za bezpečnou exotikou?

Já bych lidem doporučil Austrálii, jednu z nejvyspělejších a nejstabilnějších zemí světa. Nebo země Asie – ve Vietnamu, Barmě či „zemi úsměvů“ Thajsku návštěvníky vřele vítají a každý se tu cítí bezpečně. S klidným svědomím mohu také doporučit návštěvu Spojených států – obzvláště jejich národních parků. Žádné nebezpeční nehrozí ani v Japonsku, kde je největší tragédií zpoždění vlaků o minutu. A nenavštívit Nový Zéland, nejkrásnější zemi na druhém konci světa, by byl hřích, protože turistický ruch tady funguje dokonale. První zkušenost s Afrikou můžete udělat v Namibii na nekonečných cestách pouští, savanou a lesy. To je rozvinutá a klidná země.

Do jakých zemí byste doporučil se rychle vypravit, než jejich kouzlo pomine?

To je jednoznačně Kuba, jejíž kouzlo se vytratí, až padne vláda Raúla Castra. Už teď se mění. Navíc je to velmi bezpečné místo. Vláda Raúla Castra má sice vliv na svobody jednotlivce, ale stará se, aby se kriminalita okolních karibských ostrovů Kuby nedotkla. A turisté jsou tu vítáni. Naprosto fascinující a rychle se měnící je Čína. V Šanghaji a Pekingu se potkávají staré konfuciánské tradice s majestátní císařskou architekturou, komunistickou ideologií a kapitalistickou dravostí, výsledkem je zajímavý mix. Dnešní Čína je bezpečná země, která se opět staví na nohy.

Které ze zemí, kam se před pár lety ještě běžně jezdilo, CK S.E.N. naopak vyškrtla ze svého katalogu?

Jeden z našich prvních zájezdů vedl přes Turecko a Sýrii do Jordánska a Izraele. Bohužel Sýrii jsme museli v posledních letech kvůli válečnému stavu vynechat z programu, a tak zůstalo jen Jordánsko a Palestina. Také jsme v minulosti několika skupinám ukázali Jemen, ale už bychom si tam jet netroufli.

Která z nich vás mrzí nejvíce?

Jednoznačně Sýrie – Damašek a Palmyra, kde Islámský stát loni poničil mnoho památek, patří mezi to nejkrásnější na Blízkém východě. Naštěstí Jordánsko zůstává bezpečné, navštívit skalní město Petra a starověké město Džaraš jsou dostatečnou náhradou.

Vy sám se nebojíte cestovat? Zažil jste nějakou nebezpečnou situaci?

Cestování miluji nade vše. Nebojím se cestovat, sám ani se skupinou. Je ovšem důležité se seznámit s možnými riziky dané oblasti. Tomu věnuji velkou pozornost. Naštěstí jsem se nikdy neocitl v nesprávný čas na nesprávném místě. Ale například Bali jsem navštívil v roce 2002, jen pár dnů před tím, než zde vybuchla bomba. Zažil jsem i několik kritických situací. V Tibetu jsem se málem otrávil místním lékem a přestal dýchat, na Antarktidě plaval do míst, kde se objevuje tuleň leopardí, který prý sežere potápěče i s výstrojí…. Když člověk sedí doma na zadku, nestane se mu nic, ale to já bych nemohl.

Projel jste téměř celý svět. Kam se nejraději vracíte?

Do Indie a Indonésie. Miluji jejich kulturu, památky, lidi, jídlo, ale především sopky. Když nějakou vidím, musím si na ni vylézt.

Máte nějaký tajný tip na místo, které ještě cestovní kanceláře neobjevily a stojí za prozkoumání?

Mým tajným tipem jsou bývalé francouzské, holandské a britské kolonie v severovýchodní části jižní Ameriky – Francouzská Guyana, Surinam a Guyana. Za poslední tři roky jsme tam už odvezli šest skupin. Jsou to země, které s jižní Amerikou nemají nic společného kromě původních amazonských indiánů. Španělsky ani portugalsky se tu nedomluvíte, často se zde platí eurem, pečou zde výborné bagety, pije se francouzské víno a vynikající rum. Kaieteur v Guyane je jeden z nejkrásnějších vodopádů světa a vsadím se, že jste o něm nikdy neslyšeli. Paramaribo, hlavní město Surinamu, je zapsané na UNESCO. Ve Francouzské Guyaně se nacházejí nádherné Ostrovy spásy. Byl zde vězněný známý důstojník Dreyfus. A Kourou je místo těsně u rovníku, odkud vylétávají kosmické lodě s největším nákladem. Nepotkáte zde žádné turisty, což má své výhody a nevýhody. Je to prostě tip pro zcestovalé lidi, kteří hledají něco výjimečného.

Jak se stane, že stavební inženýr a lékař, váš bratr, založí cestovní kancelář?

Vždycky jsme s bratrem Pavlem rádi cestovali. Hned po pádu Železné opony jsme zorganizovali autobus a s kamarády objeli Turecko, Sýrii, Jordánsko. Kamarádům se to líbilo, doporučili nás dalším kamarádům a všichni chtěli někam vyrazit. Následovala Skandinávie, později Indie a postupně celý svět. Tak jsme na Slovensku založili CK BUBO Travel. V roce 2012 jsme v Praze koupili cestovní kancelář S.E.N. a nyní pořádáme 150 zájezdů do celého světa.

A kam letos pojedete na dovolenou vy?

Koncem července do Peru a Bolívie, kde se cítím bezpečně. Už se těšíme na Machu Picchu, pralesy Peru a pouště, sopky a solná jezera . Bolivie a její nadmořské výšky přes čtyři tisíce metrů jsou přesně to, co moji dva chlapci a manželka potřebují. Velké cesty s dětmi podnikáme každý rok a je super, že to baví i teenagery. Vždy nás jako rodinu taková cesta spojí, náš vztah je kamarádštější.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články