Zvířata stahují zaživa, děti pomáhají. Tak se vyrábí kůže

Otřesné podmínky v Bangladéši

Zvířata stahují zaživa, děti pomáhají. Tak se vyrábí kůžeVIDEO UVNITŘ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Proces výroby kůže pro oblečení a obuvnický průmysl zachycuje video z bangladéšské továrny. Na šokujících záběrech jsou k vidění zvířata stahovaná zaživa z kůže, ale i děti pracující v otřesných podmínkách. Snímek uveřejnila na svých webových stránkách organizace PETA zabývající se ochranou zvířecích práv.

O nedostačujících pracovních podmínkách v jižní Asii se ví už dlouho. Západní firmy si zde za malé náklady staví továrny na zpracování surovin, které později exportují do všech koutů světa. V těch navíc za nízký plat zaměstnávají často nezletilé děti. Právě na to se rozhodli upozornit dva pracovníci PETA.

Při své návštěvě továrny na zpracování kůže v Bangladéši pořídili několik silných záběrů. Ty ukazují například vystrašená zvířata stahovaná zaživa z kůže. Pracovníci továrny často vyhublá a unavená zvířata nemusí ani pokládat na zem, sama totiž nemají sílu stát. Poté jim bez šetrného usmrcení podříznou krk.

Kromě trpících zvířat se na videu vyskytují i malé děti. Ty jsou využívány při dalším zpracování stažené kůže. V nádobách napuštěných vodou a chemikáliemi pak tyto odřezky namáčí tak, aby bylo možné jejich další zpracování. Na nohou přitom nemají ani ochrannou obuv. Přípravky, kterými je kůže ošetřována jsou přitom zdraví nebezpečné. Náročná práce a potíže s dýcháním způsobují, že devadesát procent dělníků se nedožije více než padesáti let.

Video doplňuje komentář britské vítězky X Factor Leony Lewisové. Ta divákům odhaluje další fakta v pozadí miliardového byznysu s kůží. Každoročně je z Indie, kde je zabití krávy ilegální, transportováno do Bangladéše přes dva miliony těchto zvířat. Jednotlivé kusy dobytka jsou přitom do kamionů obvykle vměstnána zraněná a bez ošetření.

K iniciativě za lepší nakládání se zvířaty se kromě Lewisové už dříve připojily hollywoodské hvězdy Charlize Theronová a Joaquin Phoenix nebo zpěvačky Pink a Natalie Imbruglia. „Výroba kůže ubližuje zvířatům, dělníkům i životnímu prostředí. Zvažte to při nákupu svého oblečení,“ uvádí se v jejich společné výzvě.

Čtěte také: V Bangladéši byl zabit další cizinec. K útoku se hlásí Islámský stát

Spálili živá káčata. Ruští celníci čelí kritice

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články