Mají knihy a časopisy budoucnost? Utrácíme za ně více než za hračky

ČEŠI A KNIHY

Mají knihy a časopisy budoucnost? Utrácíme za ně více než za hračkyNOVÉ
Dalibor Balšínek a Alexander Tomský při debatě na Světu knihy Praha 2016 Foto: FOTO: Echo24.cz
2
Domov
Sdílet:

Klasické tištěné knihy mají tvrdou konkurenci, ale přežijí. Na besedě na veletrhu Svět knihy Praha 2016 se na tom shodl publicista a vydavatel Alexander Tomský s šéfredaktorem Týdeníku Echo Daliborem Balšínkem. 

Nedávný nástup elektronických publikací podle Tomského přímo vydavatele knih neohrožují, ale trh s knihami se přirozeně změnil. „Ve Velké Británii ohrožuje knižní trh internetový gigant Amazon, který likviduje knihkupce. Počet prodaných knih na anglosaském trhu neklesá,“ uvedl Tomský, který má zkušenosti s vydáváním knih ve Velké Británii i Česku.

Dalibor Balšínek při besedě připomněl, že se v posledních letech dramaticky proměnil i trh s denním tiskem. „Ještě před dvanácti lety se v Česku prodávalo denně 1,8 milionu výtisků novin. Toto číslo pak postupně klesalo až na nynějších 670 tisíc prodaných výtisků. Většina časopisů klesá obdobně, výjimku tvoří jen některé seriózní tituly a časopisy pro odbornou veřejnost,“ uvedl Balšínek. Podle něj však zejména časopisy budoucnost mají. „Dokladem je i Týdeník Echo, kterého týdně prodáme zhruba jedenáct tisíc výtisků. Z toho sedm tisíc připadá na tištěnou verzi, čtyři tisíce pak na digitální. Je zajímavé, že od té doby, co jsme spustili tištěnou verzi týdeníku, počet tištěných předplatných roste, zatímco digitální verze spíše stagnuje,“ podotkl Balšínek.

Kolik utrácejí Češi za knihy?

A jaká jsou konkrétní čísla prodaných knih v Česku? Loni za ně lidé utratili 7 miliard korun. Prodej audioknih meziročně vzrostl o 50 %, s počtem prodaných titulů však stále vede kuchařka Ládi Hrušky.

Stále populárnější jsou u nás audioknihy, za které Češi v roce 2014 zaplatili 82 milionů korun. To je o polovinu víc než v předcházejícím roce. Průměrná cena jedné knížky vzrostla loni jen mírně na 240 korun, uvádí Svaz knihkupců a nakladatelů.

Podíl elektronických knih na celkových číslech zůstává ovšem výrazně nižší než v západní Evropě. Loni představovaly e-knihy v Česku dvě procenta trhu, zatímco v Británii se do čteček prodává celá čtvrtina knížek. Němečtí knihkupci pak u e-knih uvádějí desetinu objemu. Podíl elektronických knih v Česku odpovídá prodaným papírovým výtiskům erotického bestselleru Padesát odstínů šedi autorky E. L. Jamesové.

Celkový objem knižního trhu odhaduje Svaz knihkupců a nakladatelů na 7 miliard korun už třetím rokem. Je to přibližně tolik, jako české domácnosti utratí za krmivo pro kočky a psy. Za hračky pro děti Češi loni zaplatili asi 6,6 miliardy korun. Přesné oficiální údaje o počtu prodaných výtisků jednotlivých titulů nejsou známé, vydavatelé je neuvádějí s odkazem na obchodní tajemství.

K nejprodávanějším žánrům nicméně nadále patří kuchařky, memoáry českých celebrit nebo osvědčené zahraniční bestsellery od autorů jako Dan Brown nebo Paulo Coelho. Nejprodávanější knihou roku 2014 byl ovšem podle poslední výroční zprávy svazu knihkupců titul Vaříme s Láďou Hruškou – levně a chutně. Počet prodaných výtisků svaz nezveřejnil, bylo jich ale přes 400.000.

Počet vydávaných titulů v Česku roste, nejvýraznějším obdobím pro jejich uvádění na trh je kromě Vánoc právě probíhající veletrh Svět knihy.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zapomeňte na Latinx

KOMENTÁŘ

Ruben Gallego, na Hispánce netypicky modrooký senátor z Arizony, pochází ze smíšené kolumbijsko-mexické rodiny. Jeho senátní křeslo se v posledních volbách ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články