Tanky rozjezdily studenty. Děsivé snímky z Číny

Drsná dokumentace pekingského masakru

Tanky rozjezdily studenty. Děsivé snímky z ČínyFOTOGALERIE UVNITŘ 9
Svět
Echo24
Sdílet:

Že čínská armáda přesně před 27 lety brutálně zasáhla proti demonstrantům na pekingském náměstí Nebeského klidu, je všeobecně známo. Surovost útoku, lidská těla rozježděná tanky, dokumentují nepříliš známé amatérské snímky. Pořídil je student, který z děsivého zásahu vyvázl bez zranění. Přesný počet obětí není znám, jisté je, že šlo o stovky obětí. Student své fotografie později s pomocí francouzské novinářky Ursuly Gauthierové, jež byla tenkrát zpravodajkou v Číně, tajně propašoval do Francie. Tam byly některé z nich uveřejněny ve speciálním vydání časopisu Nouvel Observateur v září 1989. Ursula Gauthierová fotografie později publikovala na svém webu.

Neozbrojení studenti s transparenty se na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v červnu 1989 střetli s čínskou armádou a obrněnými transportéry. Student, který fotografie pořídil, byl ve skupince několika mladých mužů, kteří před tanky z náměstí ustupovali. V poslední chvíli se však před nimi objevily tři tanky zahalené v kouři a rychle se k nim přibližovaly. Všichni, kdo nestihli utéct, skončili pod tankovými pásy. Tanky se nezastavily, pokračovaly dál a student apokalypsu, která po nich zůstala, vyfotil.

Několik týdnů po incidentu student potkal francouzskou korespondentku Ursulu Gauthierovou, které své fotografie nabídl. Kvůli cenzuře, jež v té době v Číně panovala, a kontrolám na hranicích nebylo snadné fotografie do Francie dostat, popisuje novinářka na svém webu. V srpnu 1989 však fotky do Francie doputovaly a došlo k jejich zveřejnění v médiích.

K masakru na náměstí Nebeského klidu došlo v noci ze 3. na 4. června 1989. Akci však již v průběhu jara předcházely masové studentské demonstrace. Demonstranti požadovali demokratizaci čínské společnosti, stejně jako tomu bylo ve východní Evropě. Protestů se zúčastnilo více než milion lidí. Počty obětí se různí. Podle Čínské komunistické strany mělo jít jen o 200 až 300 obětí, mezi nimiž bylo jen 23 studentů, americké CIA uvádí 400 až 900 mrtvých lidí. Podle Čínského červeného kříže a zástupců studentské organizace mohlo být obětí až 3 000 osob.

Upozorňujeme čtenáře, že záběry jsou drastické.

Čtěte také: Čína přitvrzuje v cenzuře. Cizím webům bude obsah nejprve schvalovat

Sdílet:

Hlavní zprávy

Patří ještě Hašek na Hrad?

KOMENTÁŘ

Jedny z prvních politických vzpomínek, které mám, se váží ke slavnému plakátu Havel na Hrad, který před koncem roku 1989 visel dokonce i u nás v pražských Modřa ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články