Počítám s pokračováním rozkladu Evropské unie, říká Robejšek

'Británie mě nezklamala'

Počítám s pokračováním rozkladu Evropské unie, říká RobejšekROZHOVOR
Politolog, ekonom a zakladatel Institutu 2080 Petr Robejšek. Foto: Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons
1
Domov
Sdílet:

Prostí lidé chtějí získat větší kontrolu nad svým životem. Nepožadují o nic méně, než nový cíl a styl vládnutí, říká v rozhovoru pro Roklen24 po referendu o brexitu politolog, ekonom a zakladatel Institutu 2080 Petr Robejšek.

Robejšek vyzdvihuje sebevědomí občanů velké země, konec globalizace i neschopnost bruselských elit rozpoznat, že musí přestat s politikou plíživého vzniku Spojených států evropských. „Soudě podle prvních reakcí se reforma nedá očekávat od evropských veteránů, ale bohužel nejspíše ani od nastupující generace politické třídy v Bruselu a ve většině Evropy. Rád bych se mýlil, ale počítám s pokračováním dekompozice Evropské unie,“ říká Petr Robejšek pro Roklen24. Čeká rozpad Velké Británie? Jak by se měl vyvíjet vztah Česka a EU?

Před referendem jste napsal: kdybych mohl, hlasuji pro brexit. Jaký je nyní Váš pohled na výsledek referenda? Jaké bylo Vaše očekávání?

Výsledkem referenda jsem byl příjemně překvapen. Moje naděje na rozumný vývoj v Evropě se vždy opíraly o Velkou Británii a ta mě nezklamala.

Hlavní přínos rozhodnutí o Brexitu vidím v tom, že dává výrazný impuls a tím i šanci vládcům zbytku Evropy respektovat skutečnost, že prostí lidé již odmítají hrát roli statistů a chtějí naopak získat větší kontrolu nad svým životem. Nepožadují tak o nic méně, než nový cíl a styl vládnutí.

Kde spatřujete nejzásadnější důvody pro rozhodnutí, které padlo?

Žádný sociální proces nemá jen jednu příčinu a i ty tři, které budu jmenovat, nepostihují celou varianci vlivů na britské rozhodnutí.

První z nich je oprávněné sebevědomí občanů silné země a vliv tradice distance ke kontinentu.

Druhý důvod je konec procesu globalizace, který kdysi posiloval velké celky, jako je EU, ale nyní je stále zřetelněji nahrazován lokalizací a regionalizací. Špičky EU buď nepochopily, co se děje, anebo to vědomě ignorovaly.

Třetí důvod je neochota nebo neschopnost bruselských elit a většiny evropských vlád rozpoznat, že musí přestat s politikou plíživého vzniku Spojených států evropských a obrátit se opačným směrem.

Celý rozhovor čtěte na portále o trzích, investicích a ekonomice Roklen24.cz.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články