Stanjura čachroval s rozpočtem, ministry stavěl do neřešitelných situací, tvrdí exministr Bartoš
BARTOŠ VS. STANJURA
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) podle svého bývalého vládního kolegy a exministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nerespektuje rozpočtová pravidla a využívá je k tomu, aby stavěl ministry, kteří nejsou z ODS, do neřešitelných situací. Bartoš to řekl pro Echo24 s tím, že vloni představil Stanjura návrh rozpočtu ministrům až na jednání vlády a obsahoval podle něj „zjevné čachry“. Ministerstvo financí pro Echo24 uvedlo, že ministři mohou mít svá očekávání, ale ne všechna lze naplnit, proces projednávání rozpočtu se podle MF z pohledu jednotlivých kapitol nezměnil.
Součástí takzvaného konsolidačního balíčku, který vláda představila v květnu roku 2023, byla i změna postupu přípravy státního rozpočtu na příští rok. Jeho součástí je například i to, že MF představilo vloni konkrétní návrh rozpočtu až na konci srpna, k čemuž resort Zbyňka Stanjury (ODS) přistoupí i letos.
Vládní strany to hájí jednak tím, že předchozí proces, kdy jednotliví ministři chodili na MF během celého léta vyjednávat o dodatečných penězích pro své resorty, nebyl efektivní a také proto, že opozice je podle koalice hysterická a kritizuje všechno, co vláda představí. Jedním z argumentů je také „klid na práci“, který ve finále rozpočtu prospívá.
ROZHOVOR: Generál Zůna: Česká armáda se musí vrátit k obraně vlasti. Mír na Ukrajině nebude bez Američanů
Naopak ostře kriticky se na adresu tohoto postupu vyjadřuje opozice v čele s šéfkou poslanců hnutí ANO Alenou Schillerovou, ale také třeba dalším exministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ke kritice se přidávají také Piráti, kteří přitom byli do září loňského roku součástí vládní koalice. Letos je navíc situace specifická, neboť rozpočet bude představen veřejnosti i opozici v horké fázi předvolební kampaně.
Na adresu ministra Stanjury se ostře vyjádřil exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, jehož vyhození z vlády premiérem Petrem Fialou (ODS) kvůli nepovedené digitalizaci stavebního řízení iniciovalo odchod Pirátů z kabinetu a změny ve vedení strany.
„My prosazujeme dlouhodobě, že rozpočtový proces má být maximálně transparentní. Zbyněk Stanjura však postupuje zcela opačně a dělá rozpočtové triky. Ministr financí navíc nerespektuje rozpočtová pravidla, jejich změnu využívá k tomu, aby stavěl ministry, co nejsou z ODS do neřešitelné situace, tedy i Piráty,“ uvedl Bartoš.
V roce 2023 například podle něj Piráti odmítli podpořit technický návrh rozpočtu, kdy Stanjura vzal 30 miliard korun resortu školství. „Postavil tak Piráty před hotovou věc. Hnutí STAN (které má MŠMT ve své kontrole pod vedením ministra Mikuláše Beka – pozn. red.) si nakonec podtrhl na jednání vlády židli sám a podpořil tento návrh,“ tvrdí Bartoš.
Podobně pak jednal ministr Stanjura podle Bartoše i v roce 2024, kdy využil změnu zákona a koaličním ministrům představil návrh až na jednání vlády. „Opět zcela odlišný a opět bez zdrojů pro důležité věci, jako byly úvěry pro výstavbu nájemního bydlení a navíc v něm byly i zjevné čachry. Ukazuje se, že za více než třicet miliard. To byl také důvod, proč jsme nepodpořili ještě ve vládě rozpočet pro rok 2025. Vláda a Stanjura se soustředí pouze na to, aby rozpočet nějak ‚dokopali‘ do podzimních voleb a dál už se nestarají. A to je podle Pirátů zásadně špatně,“ uvedl Bartoš.
Podobně se pro Echo24 vyjádřila také Bartošova stranická kolegyně Olga Richterová s tím, že přístup vlády k rozpočtu ve volebním roce je ve stylu „po nás potopa“. „A není to poprvé. Proto jsme už ve vládě nepodpořili rozpočet pro rok 2025,“ řekla Richterová.
MF: Všechny požadavky nemohou být naplněny
Mluvčí ministerstva financí Petra Vodstrčilová pro Echo24 řekla, že o změnách rozpočtu proti návrhu ministerstva financí předloženého vládě rozhoduje vláda jako celek. „A finální podoba návrhu rozpočtu je výsledkem vládních priorit. Ministři samozřejmě mají svá očekávání, co by chtěli pro svůj rozpočet ještě vyjednat, ale je zřejmé, že všechny požadavky nemohou být splněny,“ řekla Vodstrčilová v reakci na Bartošovu kritiku.
Samotný proces přípravy rozpočtu se z pohledu správců rozpočtových kapitol podle Vodstrčilové nezměnil. „Změnilo se pouze načasování, kdy je návrh státního rozpočtu zveřejněn, a fakt, že politická debata mezi ministry o výdajích se už neodehrává před kamerami médií,“ řekla mluvčí.
Ministerstva a další rozpočtové kapitoly dostávají podle ní na začátku léta stejně jako dříve od ministra financí dopis s informací o plánované výši přidělených rozpočtových prostředků, o které dále vyjednávají. „O konečné podobě rozpočtu rozhoduje vláda. Ministři, kteří chtějí svůj rozpočet navýšit proti původnímu plánu, musí své priority prosadit nikoliv pouze před ministrem financí během léta, ale hlavně je obhájit v září před celou vládou,“ dodala Vodstrčilová s tím, že i s novým načasováním zveřejnění na konci srpna je návrh státního rozpočtu představen veřejnosti s dostatečným předstihem před zahájením schvalovacího procesu v Poslanecké sněmovně, který začíná v říjnu a končí zpravidla v prosinci.
Alena Schillerová pro Echo24 řekla, že pokud se hnutí ANO dostane do vlády, tak strategii zveřejňování rozpočtu na konci srpna zruší. Stát podle ní není oprávněn před veřejností utajovat „nic nad rámec toho, co utajovat skutečně musí“. „Otázky, s jakým rozpočtem uvažuje vláda na zdravotnictví, školství, podporu vědy a výzkumu, s jakou platovou úrovní ve veřejné správě pracuje, s jakým deficitem hodlá pracovat, se dotýkají nejširší veřejnosti a veřejná debata, která má v průběhu letních měsíců probíhat, je nezbytná pro kvalitní rozhodnutí o finální podobě rozpočtu,“ uvedla Schillerová.