Šlachtova Přísaha nesehnala partnera, do voleb půjde sama
VOLBY 2025
V současné době počítáme s tím, že budeme kandidovat samostatně. Pro Echo24 to řekl šéf hnutí Přísaha a senátor Robert Šlachta. Odmítl tak spekulace, že postoupilo jednání ohledně zařazení kandidátů hnutí na kandidátky hnutí ANO. Že žádná taková dohoda není, Echu řekl také stínový premiér a pražský lídr hnutí ANO Karel Havlíček. Přísaha jednala o spolupráci také se SOCDEM.
O postupu hnutí Přísaha pro letošní volby se zdá být jasno. „V současné době počítáme s tím, že budeme kandidovat samostatně. Tak i vedeme v současné době kampaň,“ řekl pro Echo24 šéf hnutí a senátor Šlachta.
Podobně se pro Echo24 vyjádřil i pražský lídr hnutí ANO Karel Havlíček. Spekulovalo se totiž o tom, že by Přísaha mohla vyslat své kandidáty na kandidátky ANO, podobně jako to dělají například SPD se Svobodnými, Trikolorou a stranou PRO. „Žádná taková dohoda není. Každý den se objevuje takové množství spekulací, že už to ani nestačím sledovat,“ řekl Havlíček.
ECHO SALON: Betonové ploty a nevkusné zateplování. Proč je u nás tolik zprzněných staveb?
Přísaha se v současné době nachází hluboko pod hranicí vstupu do sněmovny. Podle pravidelných týdenních průzkumů agentury STEM se hnutí pohybuje mezi dvěma až třemi procenty. V roce 2021 získalo hnutí 4,68 procenta hlasů a rovněž tak zůstala pod hranicí vstupu do sněmovny. V evropských volbách pak Přísaha kandidovala ve spolupráci s Motoristy sobě. Možnost vytvořit koalici například s hnutím Přísaha však v lednu odmítlo 86 % členů Motoristů v zavázaném hlasování.
Další otazník visí také nad SOCDEM, u které se rovněž spekuluje, že by ale mohla své zástupce vyslat na kandidátku hnutí ANO. „Naším cílem je neopakovat rok 2021, kdy propadl milion hlasů. Proto jsme nyní několik měsíců intenzivně pracovali na programu, kterým oslovíme voliče a je to realistický plán pro budoucnost Česka. O předvolebním postupu se rozhodneme do června, platí tři varianty: samostatná kandidatura, koalice programově spřízněných stran a nebo sociální demokraté na kandidátní listině jiného politického subjektu,“ řekla pro Echo24 šéfka strany Maláčová.
Právě ve snaze zabránit extrémnímu propadu hlasů z minulých voleb se spojily kromě již tradiční koalice Spolu a zmíněné SPD s dalšími subjekty také hnutí Stačilo!, které sdružuje komunisty a dvě menší strany. Piráti navíc vezmou na své kandidátky představitele Zelených.
Politolog Roman Chytilek z Institutu SYRI a Masarykovy univerzity v Brně pro Echo24 řekl, že co se týká samotného procesu spojování, tak k němu v těchto volbách existují extrémně silné pobídky. „ Obecně se dá říct, že s opakováním voleb se koordinace mezi stranami a voliči spíš zvyšuje a strany lépe chápou psychologii voličů, související s fungováním českého volebního systému. I ta se navíc vyvíjí, voliči si víc hlídají, aby jejich hlas nepropadl, což strany, které jsou v průzkumech pravidelně pod pěti procenty, staví už teď při samostatné kandidatuře do naprosto beznadějné situace,“ uvedl Chytilek.
Zároveň v těchto volbách je podle něj několik stran (SPD, Motoristé, Piráti), které by se naopak rády od pětiprocentní klauzule odpoutaly směrem nahoru, což poskytuje další impulzy pro inkorporaci osobností z malých stran na jejich kandidátky či jiné formy spojenectví. „Například bych nebyl překvapený, pokud by Motoristé oživili spolupráci s Přísahou. Další linie navíc jde mezi současnými vládními a opozičními stranami a zájem obou táborů je, aby nepropadl ani hlas,“ dodal Chytilek.
Co se týká návazných okolností, tak Chytilek čeká podobnou volební účast jako v minulých volbách či dokonce mírně vyšší, důvodem k tomu má být korespondenční volba. „Žádný významný negativní efekt z tohoto hlediska spojování nepřináší, pokud by voliči se spojenectvím nebyli spokojeni, mají obvykle náhradní alternativy, koho volit,“ dodal Chytilek.