Odvolací senát poslal do vězení bývalého policistu Gáboríka v kauze Bereta
KAUZA BERETA
Odvolací senát v pondělí v kauze Bereta snížil obžalovaným tresty uložené za vynášení informací z trestních spisů. Soukromého detektiva a někdejšího policistu Igora Gáboríka poslal na dva roky do vězení. Žalobkyni Dagmar Máchové, policistovi Radku Holubovi, celníkovi Pavlu Šímovi a Gáboríkovu spolupracovníkovi Vladimíru Zmrhalovi uložil podmíněné tresty.
Pětice vinu od počátku odmítala a chtěla obžaloby zprostit, čemuž však středočeský krajský soud nevyhověl. Zamítl i odvolání státního zástupce, který naopak žádal pro Gáboríka přísnější trest.
Prvoinstanční soud před dvěma lety potrestal nejpřísněji Máchovou. Uložil jí vězení v délce tři roky a čtyři měsíce. Na tři roky poslal za mříže Gáboríka a na dva a půl Holuba. Odvolací senát nahradil žalobkyni i policistovi tresty tříletými podmínkami s pětiletým odkladem. Většina obžalovaných dostala také peněžité tresty v rozmezí od 50.000 do 240.000 korun a zákazy činnosti.
"Klíčovou osobou byl pan Gáborík," uvedl předseda senátu Roman Lada. Po Máchové, Holubovi a Šímovi žádal, aby mu vynášeli neveřejné informace ze spisů. Všichni obžalovaní podle něj postupovali velice konspirativně a snažili se, aby jejich činnost zůstala utajená. Věděli ale, proč po nich soukromý detektiv informace chce - že mají sloužit různým zájmovým skupinám.
Informace či tajné dokumenty vynesené ze spisů se týkaly například domovních prohlídek v kauze Nemocnice na Homolce, prověřování smlouvy mezi pražským dopravním podnikem a společností Rencar, řízení celní správy ohledně nelegálního dovozu a výroby tabákových výrobků nebo trestního řízení proti společnosti Knauf.
Skupina čelila obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplacení, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, porušení tajemství listin a podílnictví.