Zablokované Dukovany: Korejci hrozí právními kroky, Francouzi se radují
ZABLOKOVANÝ PODPIS
Zablokování podpisu smlouvy na dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech vyvolalo mezi uchazeči pozdvižení. Zatímco původně vítězná korejská společnost KHNP varuje před možnými právními kroky, francouzská EDF rozhodnutí soudu vítá a tvrdí, že je na místě přezkoumat, jestli nebyla porušena její práva. Blokaci finálního podpisu zablokoval předběžným opatřením nařídil Krajský soud v Brně. V reakci na to se ozvala i firma Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má jaderný tendr na starosti, s tím, že pravděpodobně podá proti opatření k Dukovanům kasační stížnost.
Korejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která byla ve výběrovém řízení vybrána jako vítěz, označila rozhodnutí soudu za krok, který respektuje, ale trvá na správnosti celého výběrového procesu. „KHNP je připravena podniknout všechny nezbytné právní kroky k ochraně celého procesu k Dukovanům a svých legitimních zájmů,“ uvedla společnost ve svém prohlášení. Zároveň dodala, že hodlá nadále spolupracovat na dokončení projektu.
KHNP měla tento týden ve středu podepsat s českou společností Elektrárna Dukovany II (EDU II), kterou z 80 procent vlastní stát a z 20 procent firma ČEZ, smlouvu na výstavbu nového bloku. Předběžné opatření však podpis dohody odložilo.
EDF: Rozhodnutí vítáme, právně se budeme dál bránit
Naopak francouzská společnost EDF, která se tendru rovněž účastnila a neuspěla, rozhodnutí brněnského soudu ocenila. „Opatření poskytne čas k posouzení případného porušení našich práv,“ uvedla firma. „Jsme nadále odhodláni podniknout všechny právní kroky k ochraně svých práv.“ EDF připomněla, že ohledně tendru už běží řízení u Evropské komise, a naznačila, že celou záležitost bude sledovat i z evropské úrovně.
EDF napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle kterého byl tendr v pořádku. Soud o samotné žalobě zatím nerozhodl, zatím pouze předběžným opatřením zabránil podpisu smlouvy.
Opozice: Vláda hrála vabank, nyní sklízí důsledky
Rozhodnutí soudu ostře zkritizoval místopředseda opozičního hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček. „Varovali jsme vládu, že nesmí šít kontrakt padesátiletí horkou jehlou. Vše jsme jim k Dukovanům připravili, ale podcenili to,“ uvedl Havlíček. „Ještě před pár dny jsem vládu varoval, ať to nyní nepodepisují, že je tam riziko. Vláda to opět ignorovala, hrála pouze o politické body.“
Poslanec Roman Kubíček (ANO), člen sněmovního podvýboru pro energetiku, považuje rozhodnutí soudu za nepříjemnou zprávu. „Bude záležet na té době, jak se to potáhne u soudu. Pokud se to bude týkat týdnů, dá se to dohnat. Pokud by se to týkalo delšího časového období, už by to bylo na pováženou,“ míní.
K verdiktu se vyjádřil také šéf poslanců SPD Radim Fiala, podle něhož může rozhodnutí soudů výrazně prodloužit realizaci projektu, který je přitom pro Českou republiku klíčový. „Čím dřív začneme stavět, tím dřív budeme energeticky bezpečnější. Takže každá taková věc samozřejmě je problém,“ uvedl. Vyzval vládu k tomu, aby urychleně hledala řešení, která umožní v přípravách pokračovat.
Co bude dál
Proti předběžnému opatření je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má jaderný tendr na starosti, rozhodne o případném podání kasační stížnosti proti zákazu podpisu smlouvy k Dukovanům po prostudování písemného rozhodnutí soudu. Její podání je ale pravděpodobné. Vyplývá to z prohlášení podniku pro ČTK. Možnost podání kasační stížnosti avizoval také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN), podle něj by firma měla reagovat neodkladně.
Stavba nového jaderného bloku v Dukovanech, označovaná za největší investici v moderních dějinách české energetiky, se tak dostává do právní nejistoty, jejíž délka může ovlivnit harmonogram i finální cenu projektu.