Společnost musí zkoumat průběh covidové krize, kdo za ni byl odpovědný, říká Pithart

ZKOUMÁNÍ COVIDU

Společnost musí zkoumat průběh covidové krize, kdo za ni byl odpovědný, říká Pithart
Petr Pithart byl hostem podcastu Echo Porada. Foto: Tomáš Novák
1
Domov
Sdílet:

Je neštěstí, že společnost dosud nezkoumá, jak probíhala pandemie koronaviru a kdo byl za co odpovědný. V podcastu Echo Porada to řekl bývalý premiér, spisovatel a právník označovaný za jednoho ze zakladatelů české demokracie Petr Pithart. Zároveň dodal, že už vznikla platforma, která se systematickou analýzou covidové krize zabývá a sám je její součástí.

„Je neštěstí, že se tato společnost na jakékoliv úrovni systematicky nevěnuje zkoumání, jak probíhal covid a kdo je za to zodpovědný,“ řekl v pořadu Echo Porada Petr Pithar. „Už ale vznikla platforma, já jsem její součástí, která to chce opravdu z gruntu probrat. Většina lidí říká: Proboha pryč s tím, už o tom nechci slyšet. Přitom to byla úžasná zkušenost, v dobrém i ve špatném a je potřeba to probrat,“ míní Pithart.

Kompletní audio a videoverzi Echo Porady s hostem Petrem Pithartem najdete ZDE.

Platforma podle něj sebrala několik desítek odborníků z různých oborů. „Není to pod žádnou státní institucí, ale je to dostatečně finančně zabezpečeno. A teď má začít ta skutečná práce,“ řekl Pithart s tím, že skupinu vede Jan Piňos, který se během pandemie vymezoval proti některým vládním krokům.

„Každý se toho bál. Já jsem do toho šel s velkým rizikem. Oni nevěděli, jestli to lidi opravdu zajímá, jestli to je tak, že to lidi nechtějí slyšet. Udělali průzkumy, podle mě kvalitní a ukázalo se, že lidé chtějí vědět, co se dělo, kdo byl za to odpovědný, jaké byly fáze té covidové krize,“ řekl Pithart s tím, že se to ve výsledku nemusí odsoudit, ale je potřeba to popsat.

„Já vůbec nemám právo, moje vnučka na provázku posílala tátovi jídlo, protože se s ním nechtěla potkat. Ale nevěděl jsem, že to bylo tak hrozné. Viděl jsem dokumenty, dobře udělané, o těch, kteří byli proti. To jsem se dozvěděl až dodatečně. Byla to obrovská krize a byla by strašná chyba, dokud jsme ještě schopni si to vybavit a zdokumentovat, kdybychom to neudělali,“ řekl Pithart.

Projekt, který připravuje analýzu covidové doby, se nazývá Dětem 21. století.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz