Unikla důvěrná zpráva o migrantech na hranicích Německa. Česko zůstává problematickou zemí
MIGRACE
Německo od září 2024 zpřísnilo kontroly na všech svých vnějších hranicích, včetně hranic s Českem. Díky těmto opatřením klesá počet nelegálních vstupů do země, migranti však hledají nové trasy. Změny v německé hraniční politice mají významný dopad i na Českou republiku a další sousední státy.
Od poloviny září 2024 provádí Německo systematické kontroly na všech svých hranicích se sousedními státy. Jak vyplývá z důvěrné zprávy bezpečnostních složek, kterou má k dispozici deník Bild, opatření mají jednoznačný dopad. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že migrace bude „výrazně nižší než v minulosti“.
Západní hranice: Francie zůstává hlavním bodem
V období od ledna do března 2025 bylo na západní hranici, zejména s Francií, zaznamenáno nejvíce pokusů o neoprávněný vstup do země. Jen v březnu bylo odmítnuto 547 osob při pokusu o vstup z Francie. Dalších 151 osob bylo odmítnuto z Nizozemska, 71 z Belgie a 65 z Lucemburska. Jednalo se převážně o občany Alžírska, Sýrie, Turecka, Afghánistánu, Tuniska a Maroka.
Jižní hranice: Pokles počtu odmítnutí
Na hranicích s Rakouskem a Švýcarskem došlo k mírnému poklesu v počtu vrácených migrantů. V březnu bylo zadrženo 782 osob – o téměř 200 méně než v únoru. Z Rakouska bylo vráceno 391 lidí, stejně jako ze Švýcarska. Nejčastěji šlo o občany Afghánistánu, Ukrajiny, Sýrie, Maroka a Albánie.
Východní hranice: Situace zůstává napjatá
Hranice s Polskem a Českem zůstávají problematické. V březnu bylo odmítnuto 696 osob, přičemž nejčastější příčinou bylo chybějící vízum nebo povolení k pobytu. Nejvíce zadržených bylo z Ukrajiny, Vietnamu a Kolumbie. Ukrajinci tvoří zdaleka největší skupinu – stejně jako v předchozích měsících.
Severní hranice: Nízká čísla, ale zůstávají na radaru
Na severní hranici s Dánskem bylo zaznamenáno 41 „migrantsky relevantních nelegálních vstupů“. Celkem zde Spolková policie přijala 1347 žádostí o azyl. Tajná zpráva uvádí: „Nelegální migrace přes severní hranice Německa zůstává na známé nízké úrovni.“
Zpráva oceňuje opatření Finska, které uzavřelo hraniční přechody s Ruskem: „Vzhledem k oznámení Finska, že přechody s Ruskou federací zůstanou uzavřeny na neurčito, je obnova migračního tlaku na této hranici nepravděpodobná. Změna postoje finské vlády není v blízké budoucnosti očekávána.“
Reakce německé policie: Dominový efekt v Evropě
Místopředseda odborového svazu Spolkové policie Manuel Ostermann pro deník Bild uvedl, že hraniční kontroly mají dopad i na sousední státy, které díky těmto opatřením rovněž zpřísňují kontrolu svých hranic. „Dosahujeme takzvaného dominového efektu. Cíl je jasný – Německo už nemůže nést hlavní břemeno nelegální migrace. Azylová řízení se musí vrátit do zemí, kde podle pravidel leží odpovědnost – tedy do zemí na vnějších hranicích EU. Jen tak se můžeme alespoň trochu přiblížit evropskému řešení,“ sdělil.
Statistika: Desítky tisíc nelegálních vstupů zmařeny
Od zahájení zpřísněných kontrol 16. září 2024 do 30. dubna 2025 bylo odhaleno 33 406 pokusů o nelegální vstup do Německa. Jen za letošní rok jich bylo 19 644. Zhruba 10 300 osob bylo přímo na hranicích vráceno zpět.
Změna německé politiky je patrná nejen v číslech, ale i v nových migračních trasách, které migranti nyní hledají. Opatření, jež zavedl spolkový ministr vnitra Alexander Dobrindt krátce po svém nástupu do funkce, začínají jasně měnit pravidla hry, píše deník Bild.