Bidenův stav ohrožuje NATO
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
STAVEBNÍ ŘÍZENÍ
Problematické stavební řízení nemusí přinést problémy jen v krátkodobém horizontu. Opakovaně se objevují varování před závažnými právními dopady. Upozornili na ...
Projednou hlavním tématem summitu NATO nebyla Ukrajina. Tedy, oficiálně samozřejmě byla a mezi nejdůležitější závěry setkání patří příslib pokračující dlouhodobé pomoci Kyjevu od Severoatlantické aliance. Média ale nejvíce zajímal zdravotní stav amerického prezidenta Joea Bidena. Od katastrofální debaty, kdy celý svět mohl v přímém přenosu sledovat jeho mentální úpadek, se jednalo o první příležitost pro Bidena projevit se v prostředí, které nemá zcela pod kontrolou. Cílem jeho týmu bylo ukázat, že jeho selhání v debatě bylo jen jednorázovým výpadkem. Výsledek je přinejlepším rozpačitý.
Svět obletěla dvě významná přeřeknutí. První, když prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského Biden uvedl jako prezidenta Putina. Vzápětí se opravil. Druhé nastalo během závěrečné tiskové konference, kdy Biden zmínil svou viceprezidentku, Donalda Trumpa.
Všeobecný pocit z Bidenova výkonu je pro demokraty ten nejhorší možný. Jeho tiskovka byla o několik řádů lepší než výkon v debatě. Na pódium vkročil rázně, nepřišoural se. Na některé otázky dokázal odpovídat koherentně a detailně. Při jiných se ale zadrhával, pletl si jména, zjevně měl problémy poskládat své myšlenky do smysluplné věty. Celkově se tedy nejednalo o takovou tragédii, aby Bidena okamžitě vyvezli z Bílého domu. Zároveň rozhodně neutiší obavy ohledně Bidenovy způsobilosti vykonávat úřad.
ESEJ VÁCLAVA BĚLOHRADSKÉHO
V Demokratické straně nyní evidentně zuří tichá, ale nelítostná občanská válka. Na jedné straně jsou Bidenovi zastánci, kteří chtějí, aby znovu kandidoval. Buď proto, že si myslí, že všechny alternativy jsou horší, co se týče volebních šancí v listopadu, nebo proto, že jsou přesvědčeni, že Biden je na tom zdravotně dobře. Těch zřejmě ale bude naprosté minimum. Na druhé straně jsou ti, kdo chtějí Bidena vystrnadit. Jsou přesvědčeni, že s ním kráčejí k drtivé porážce. Ani jedna z těchto frakcí nezískala po summitu NATO navrch. Největší radost z toho musí mít Donald Trump. Ten dění okolo Bidena nekomentuje. Ví, že stačí mlčet, problémy jeho protivníka jsou naprosto zjevné samy o sobě.
Biden má zjevně dobré a špatné dny. Debata patřila mezi jeho špatné dny, tiskovka na summitu NATO mezi ty lepší. To je normální, jak dosvědčí kdokoliv, kdo musel sledovat dopady stárnutí na mysl svých blízkých. Zároveň dlouhodobá předpověď je nevyhnutelná, bude to jen horší. To je poznat i na Bidenovi. Pokud si pustíte Bidenovu viceprezidentskou debatu v roce 2012 nebo i prezidentskou debatu z roku 2020, jeho ztráta mentálních kapacit je naprosto zjevná. Biden nejspíše není úplný zombie, rozhodně ne ve svých světlejších chvílích. Voliči, Amerika a svět se však musí ptát, jestli jím nebude za čtyři roky, kdyby nějakým zázrakem volby vyhrál.
VÝPRAVY JIŘÍHO PEŇÁSE
Spojené státy jsou stále nejmocnější zemí světa a prezident USA nejmocnějším člověkem na planetě. Kdyby viditelně upadal prezident třeba Uzbekistánu, málokoho by to rozhodilo. Alžírský prezident do roku 2019 Abdelazíz Buteflika utrpěl v roce 2013 mozkovou mrtvici a od té doby se na veřejnosti příliš neobjevoval. Nikomu mimo Alžírsko to příliš nevadilo.
Biden má ale prst na atomovém tlačítku. Očekává se, že bude jednat s lídry celého světa. Musí řešit dva velké konflikty, válku na Ukrajině a v Gaze. Zvládnout napjaté vztahy s Čínou. Bidenovi zastánci argumentují Franklinem Rooseveltem, americkým prezidentem za druhé světové války. Ten byl ke konci svého prezidentství těžce nemocný. Roosevelt se během své poslední volební kampaně v roce 1944 vydal na vyčerpávající túru po Americe, aby rozehnal pochybnosti o svém zdraví. Zafungovalo to, Roosevelt byl počtvrté zvolen a zemřel tři měsíce po začátku svého dalšího volebního období. Nicméně Amerika druhou světovou válku stejně vyhrála a následně se dokázala postavit SSSR. Vše tedy dobře dopadlo, není se tedy čeho bát, tvrdí Bidenovi zastánci. Jak ale poznamenala komentátorka deníku The Washington Post Meghan McArdleová: „Jsem ohromena lidmi, kteří mě neustále rozzlobeně informují, že Biden je v pořádku, protože FDR kandidoval na prezidenta, když umíral. Ano, a protože byl tak nemocný, jel na Jaltu, předal východní Evropu Josifu Stalinovi a pak zemřel! To není vzor k napodobování!“
V roce 1945 Roosevelta nahradil Harry Truman. Tohoto nevýznamného senátora bez vysoké školy a zjevných velkých politických úspěchů si Roosevelt vybral za viceprezidenta, jelikož věděl, že ho nemůže ohrozit. Přestože věděl, že umírá, neobtěžoval se Trumana nijak zapojit do vládnutí či ho třeba informovat o snaze vyvinout jadernou bombu. Spojené státy měly víc štěstí než rozumu, když se z Trumana vyklubal jeden z nejlepších prezidentů historie, alespoň co se týče zahraniční politiky.
Truman měl na svém pracovním stole nápis: „The buck stops here.“ Pochází z pokeru a doslovný překlad znamená „zde se zastaví žeton“. Metaforický význam ale je „přebírám konečnou zodpovědnost“. Prezident je tím, kdo musí v době krize učinit finální rozhodnutí. Pokud tak nemůže učinit, hrozí naprostý chaos.
Vladimir Putin určitě summit NATO sledoval. Bidenova tiskovka mu jistě udělala radost.
VYZNÁNÍ ZUCKERBERGA K CENZUŘE NA FACEBOOKU
SJEZD DEMOKRATICKÉ STRANY