„USA z Evropy stáhnou pozemní vojska.“ Jak bude vypadat NATO u ledu

CO TRUMP UDĚLÁ S NATO

„USA z Evropy stáhnou pozemní vojska.“ Jak bude vypadat NATO u ledu
Prezident Donald Trump na summitu NATO. Brusel 12. července 2018. Foto: Profimedia.cz
1
Týdeník
Martin Weiss
Sdílet:

Ptát se na to, jak pravděpodobné je, že americké prezidentské volby vyhraje Donald Trump, je ještě příliš brzy. Ale určitě je to natolik možné, že má smysl se ptát, co se stane, když Trump vyhraje.

Obecně panuje přesvědčení, že Trump, jakkoli co chvíli pronáší naprosté nesmysly, se teprve v závěru svého prezidentování začal učit ovládat páky moci. A že proto bude jeho případná druhá vláda radikálnější než ta první.

V zahraniční politice Trump odjakživa žije pocitem, že „nás všichni chtějí oškubat“, a konkrétně vůči Evropě a NATO, že „nám neplatí za obranu“. Všechny další postoje se odvíjejí od toho. Ale Trump bude potřebovat lidi, kteří jeho instinktu dají programovou a organizační náplň. Jako jeden z takových dodavatelů se v poslední době vyprofiloval člověk jménem Sumantra Maitra. Natolik, že studie, kterou na téma budoucnosti NATO před rokem zveřejnil pod hlavičkou think-tanku Center for Renewing America, si všimla i zavedená média. Jeho koncepce, kterou překřtili na „NATO u ledu“, prý vzbudila zájem lidí blízkých Trumpovi. Maitra zdůrazňuje, že mluví sám za sebe a Trumpovu kampaň nereprezentuje. Nicméně jeho studie je nejdostupnějším nástinem toho, jak by Trumpova politika mohla vypadat.

Na co se tedy můžeme těšit?

Na úvod řekněme, že Maitra nenavrhuje vystoupení z NATO ani zrušení americké jaderné garance pro Evropu. Což je podle něho umírněná pozice, i když lidi, kteří vystoupení výslovně prosazují, se zdráhá jmenovat.

Základním faktem je pro něj, že USA disproporčně financují jak obranu Evropy, tak Ukrajiny, a to musí skončit.

Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde. 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz