1 hrubosti o novinářích

Jandákova facka pro Černého zůstane bez trestu. Z radních vadila jen jednomu

NOVÉ

Témata: , ,

Vulgarity člena Rady Českého rozhlasu (ČRo) a herce Vítězslava Jandáka na adresu novinářů zřejmě zůstanou bez potrestání. Předsednictvo rady se totiž na posledním, středečním zasedání nemělo k tomu, aby téma zařadilo na program a zabývalo se jím, a to přesto, že jeho členům přišla řada stížností. Jandákovy hrubosti neřešil ani sněmovní volební výbor, který by případně mohl dát podnět k jeho odvolání. Předseda výboru Stanislav Berkovec (ANO) se navíc domnívá, že exces bývalého poslance a ministra kultury je věcí rozhlasové rady, jak sdělil deníku Echo24.

Jandák se na konci dubna nebývale rozvášnil nad kritickým textem redaktorky Lidových novin Jany Machalické, která nynější rozhlasovou radu označila za „pouhou parodii“. „Já přece nemůžu od paní Machalický čekat něco chytrýho, inteligentního. Nebo od pana Šídla, od tohohle vodpadu. Nejde to,“ je slyšet 71letého radního na záznamu z veřejné schůzky. O zasloužilém redaktorovi rozhlasu Jiřím Černém se zase nechal slyšet, že „až ho potká, tak mu ji flákne“. Více jsme psali zde.

Jandákův projev začíná přibližně v čase 56:35.

Do Jandáka se opřeli jak novináři, tak někteří politici, kteří debatovali, zda by za své chování neměl ve funkci radního skončit. Zákon o Českém rozhlasu totiž definuje několik možností, kdy členství v radě zaniká, a v jednom bodu říká, že „Poslanecká sněmovna člena Rady z funkce odvolá, narušil-li závažným způsobem důstojnost funkce člena Rady nebo dopustil-li se takového jednání, které zpochybňuje jeho nezávislost nebo nestrannost při výkonu funkce člena Rady“. Členka volebního výboru Miroslava Němcová (ODS) v dubnu deníku Echo24 řekla, že záležitost na jednání otevře.

Jenže to se dosud nestalo. Podle šéfa sněmovního výboru Berkovce nikdo tento bod na zasedání výboru nenavrhl. „Doposud nepadl ani návrh na zařazení tohoto bodu na příští zasedání výboru. Ztotožňuji se s převládajícím názorem ve sněmovně, že je to záležitost týkající se Rady Českého rozhlasu,“ uvedl pro Echo24 poslanec.

Nekoná však ani rada, na jejíž poslední schůzi zůstaly Jandákovy výroky bez povšimnutí. Podle Aktuálně.cz je jediným členem, jemuž prohlášení radního vadila, místopředseda rady Jiří Vejvoda. Další členové se buď nevyjadřují, anebo se nechali slyšet, že jde o Jandákovu soukromou věc. Rada se k případu může vrátit na nadcházejícím zasedání, které se bude konat 29. května v Ústí nad Labem, z něj se však Vejvoda kvůli jiným povinnostem předem omluvil. Podle informací serveru přitom rada kvůli Jandákovým hrubostem dostala od posluchačů přes deset stížností.

Čtěte také: ‚Fláknu mu ji‘. ‚Vodpad‘. Němcová chce řešit Jandákovy urážky novinářů. Může skončit v Radě ČRo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.