Česko je odstřihlé od ropy, kvůli její kontaminaci. Unipetrol chce půjčku z rezerv

čerpání ze zásob

Česko je odstřihlé od ropy, kvůli její kontaminaci. Unipetrol chce půjčku z rezervAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Do Česka aktuálně ropovodem Družba neteče žádná ruská ropa kvůli jejímu znečištění organickým chloridem. Řekl to v pátek  předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Český petrochemický holding Unipetrol kvůli tomu požádal o zápůjčku ropy ze státních nouzových zásob, uvedl Švagr v České televizi. Litvínovská rafinerie, která patří Unipetrolu, má podle Švagra zásoby asi na sedm dnů. Situaci označil za vážnou a komplikovanou. Unipetrol již dříve uvedl, že je zajištěno nepřetržité zpracování ropy v českých rafineriích.

Unipetrol podle Švagra odmítl kontaminovanou ropu přijmout z logických důvodů, protože je v litvínovské rafinerii nezpracovatelná. Mohla by poškodit zařízení rafinerie. Místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak uvedl, že čistá ropa by se měla dostat ropovodem na hranici s Běloruskem znovu v pondělí 29. dubna. Z Ruska do Česka ale ropa teče několik dnů.

Švagr večer řekl ČT, že dostal od Unipetrolu pracovní znění dopisu, ve kterém holding žádá o zapůjčení ropy z nouzových zásob. O objemu zápůjčky bude správa rezerv jednat s holdingem v pondělí. Švagr nepředpokládá, že se to dotkne koncových zákazníků. "Předložíme vládě příslušný materiál, a pokud vláda bude souhlasit s uvolněním nouzových zásob ropy, tak by rafinerie v Litvínově měla plynule pokračovat ve výrobě," řekl šéf rezerv televizi.

Unipetrol v Česku provozuje vedle litvínovské rafinerie také rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává však pouze rafinerie v Litvínově. Roční kapacita obou českých rafinerií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na litvínovskou rafinerii připadá necelých šest milionů tun. Kralupská rafinerie naopak zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996. Podle odborníků však lze tuto ropu použít v Litvínově jen velmi obtížně.

"Pokud do sedmi dnů nenaběhne běžný režim, tak jsou pouze dvě varianty. Buď se bude muset rafinerie odstavit, anebo to bude řešení na vrub zásob hmotných rezerv," uvedl Švagr před oznámením žádosti Unipetrolu o půjčení ropy z rezerv. V potrubí se nachází 250.000 až 300.000 tun kontaminované ropy, řekl. Dovoz ruské ropy ropovodem Družba kvůli jejímu znečištění zastavily už ve čtvrtek Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko.

Informaci o přerušení dodávek potvrdila také mluvčí státního provozovatele ropovodů Mero Radomíra Doležalová. "Od dnešního dne je přeprava ropy ropovodem Družba na slovensko-ukrajinské hranici zastavena. Ve spolupráci s Unipetrolem a SSHR analyzujeme možnosti řešení stávající situace," řekla ČTK Doležalová.

Mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl uvedl ještě před Švagrovým oznámením, že holding žádá o zápůjčku ropy, že rafinerie v Plocku, Litvínově, Kralupech a Mažeikiu patřící do skupiny Orlen fungují v normálním režimu a mají zajištěné dodávky surovin. "Nepřetržitost zpracování ropy v českých rafineriích a dodávek paliv na čerpací stanice v regionu je zajištěna," oznámil. Unipetrol je podle něj v trvalém kontaktu s firmou Mero. "Pohonné hmoty nabízené na všech stanicích skupiny Orlen v regionu splňují všechny normy týkající se kvality," doplnil.

Už ve čtvrtek Švagr oznámil, že svolal na pondělí poradní skupinu, kde jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami. "Význam jednání je v aktuálním kontextu ještě důležitější," dodal Švagr. Už v pátek se uskutečnilo jednání, kterého se účastnili zástupci Unipetrolu, Mera a SSHR.

Objem ropy dodané do Česka zveřejňovalo Mero do doby, než se Unipetrol stal v roce 2015 jediným vlastníkem někdejší České rafinérské. V roce 2014 bylo do ČR dodáno celkem 7,48 milionu tun ropy, z toho ropovodem Družba 3,85 milionu tun.

Švagr dále uvedl, že je v pravidelném telefonickém kontaktu se svým slovenským a polským kolegou. "Monitorujeme a vyhodnocujeme, abychom ty informace, které máme, měli vzájemně komplexní a úplné," řekl. Polsko podle něj už do nouzových zásob sáhlo.

V polovině dubna předseda SSHR uvedl, že nouzové zásoby ropy a ropných produktů v Česku ke konci března meziročně klesly zhruba o tři dny na 83,71 dne průměrných čistých denních dovozů. ČR tak už třetí rok neplní směrnici EU, podle které má být zásoba na 90 dní. "Pokud bude potřeba, jsme připraveni uvolnit na trh v ČR nouzové zásoby," ujistil nicméně.

Růst cen pohonných hmot v ČR podle Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu aktuální situace zatím nezpůsobí. "Vliv by mělo, kdyby výpadek trval delší dobu, řekněme tři týdny, měsíc," řekl ČTK. Na růst cen benzinu a nafty u tuzemských pump podle něj mají větší vliv mimo jiné sankce proti Íránu a Venezuele nebo kurz koruny vůči dolaru.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda míní, že pokud se výpadek dodávek ruské ropy protáhne do května, domácnosti i podniky mohou pocítit citelný růst cen benzinu nebo nafty, protože pro rafinerie bude nákladnější dostat se k surovině. "Německý, ale i český průmysl, stejně jako průmysl některých dalších evropských zemí, se kvůli znečištěné ropě rovněž může ocitnout pod ještě silnějším nepříznivým tlakem než doposud," dodal.

Organický chlorid se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ho od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie. V Rusku se kontaminace ropy objevuje zřídka. Podle obchodníků se vyšší podíl organického chloridu objevil v ruské ropě zhruba před deseti lety, avšak znečištění bylo mnohem nižší.

S výpadky dodávek ropy prostřednictvím Družby jsou už z minulosti zkušenosti, a to zejména z 90. let. Přerušení dodávek přitom mělo nejrůznější příčiny - od požadavku SSSR na platbu ve volně směnitelné měně přes spory mezi Ruskem a Ukrajinou o výši tranzitních poplatků až po zaplněné české zásobníky. Potíže s dodávkami občas působilo i počasí.

Čtěte také: Z Ruska k nám teče znečištěná ropa. Evropské státy zastavují její odběr

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články