1 SESTAVOVÁNÍ VLÁDY

Postup premiéra je akceptovatelný, řekl Hamáček. Naznačil, že na Pochem netrvá

, NOVÉ

Témata: , , ,

Předseda ČSSD Jan Hamáček schválil postup premiéra Andreje Babiše, když  prezidentovi navrhl na post ministra zahraničí Miroslava Pocheho, ale zároveň  Miloši Zemanovi navrhl druhou variantu – pověřit řízením resortu Hamáčka. „Postup premiéra bereme jako akceptovatelné řešení,“ uvedl Hamáček v rozhovoru pro deník Právo.

Jan Hamáček kromě ministerstva vnitra povede i diplomacii. Podle jeho slov sociální demokraté po Andreji Babišovi požadovali, aby splnil koaliční smlouvu a jmenoval pět navržených kandidátů ČSSD. Postup premiéra je podle něj akceptovatelný. „Pokud pan prezident odmítl někoho jmenovat, tak bylo potřeba to nějak vyřešit, tedy dočasně jmenovat někoho jiného,“ řekl Hamáček deníku.

Hamáček zároveň nevyloučil, že by na ministerstvu zahraničí byl někdo jiný než navržený Miroslav Poche. „Nechci žádnou alternativu vylučovat. Jsme v situaci, kterou jsme nezavinili, je to rozhodnutí prezidenta,“ prohlásil.

Ještě nedávno Hamáček na tom, že by měl být ministrem zahraničí Poche, trval. V souvislosti s tím již dříve vyzval premiéra ke zveřejnění dopisů se Zemanem. Ten tak následně učinil. Babiš zveřejnil dopisy na Hrad. Pocheho na ministerstvo navrhl a současně zpochybnil

Kdy současná situace ve vedení ministerstva skončí, zatím není jasné. „Když jsem přebíral resort, tak jsem říkal, že se to musí vyřešit v řádu týdnů až měsíců. Nemyslím si, že jsme schopni to vyřešit do 11. července,“ řekl v pátek Hamáček. 

Prezident Miloš Zeman má ke jmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí výhrady dlouhodobě. Nelíbí se mu Pocheho někdejší postoj k migraci, rozchází se s ním také v dalších názorech na zahraniční politiku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš zveřejnil dopisy na Hrad. Pocheho na ministerstvo navrhl a současně zpochybnil

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.