Po Modré velrybě přichází Momo. Nebezpečná hra pro děti, nebo světový hoax?

Sebepoškozování dětí

Po Modré velrybě přichází Momo. Nebezpečná hra pro děti, nebo světový hoax?NOVÉ
Socha Keisukeho Aisawy, která se stala tváře MOMO Challenge Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Source (WP:NFCC#4), Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=60088909

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Po nechvalně proslulé Modré velrybě je tu patrně další „hra“ cílící na děti, jež může skončit fatálně. Na internetu a komunikačních aplikacích se objevila „výzva Momo“, která podobně jako její předchůdce vede mladé děti k různým úkolům, mezi nimiž nechybí sebepoškozování.

Výzva, která se v minulém roce objevovala v Japonsku či Latinské Americe, se nyní objevila ve Velké Británii i USA. Několik škol i policie již vydaly varování, aby rodiče kontrolovali, na co se jejich děti dívají na internetu. Česká policie zatím k této hře poznatky nemá. Podle britských internetových expertů citovaných BBC však může jít v případě Momo jen o hoax, který si děti samy sdílejí aniž by skutečně nějaké nebezpečné úkoly plnily.    

„Hra“ Momo nyní objevila ve Velké Británii. Několik tamních škol uvedlo, že se s touto internetovou výzvu setkalo u některých dětí a vydalo prohlášení, ve kterých školy radily rodičům zvýšený dohled nad dětmi a především opatrnost nad užíváním mobilů, počítačů a jiných přístrojů, z nichž by se výzva Momo mohla k dětem dostat.

Obavy nyní vyvolává fakt, že se „hra" MOMO objevuje skrytá v různých videích, která jsou mezi dětmi oblíbená, jako například animovaná pohádka Prasátko Peppa, které je určené především pro malé děti, či ohromně populární videohra Fortnite, kterou hrají desítky milionů hráčů, z nichž mnoho z nich jsou právě děti.

Upozornění na Momo
Upozornění na Momo Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru/ Northcott School Hull

„Víme, že se některé nechutné výzvy (výzva Momo) dostaly do programů dětí. Výzvy se maskují jako videa z kanálu Kids YouTube, Fortnite či Prasátko Peppa, aby nebyly pro dospělé podezřelými. Buďte prosím s využíváním IT vašimi dětmi opatrní,“ radí na svém twitterovém účtu například škola Northcott v anglickém Hullu.

Nebezpečnost „hry“ potvrzuje i fakt, že k opatrnosti před Momo vyzývá i místní policie. „Postava na obrázku níže se nazývá „Momo“ a když si ji vaše dítě stáhne, tak jej kontaktuje přes aplikaci WhatsApp a další hojně využívané aplikace. ‚Momo‘ následně vaše děti nutí k sebepoškozování jinak na ně uvalí kletbu,“ informuje na Facebooku severoirská policie.

Policie České republiky nemá v současné době informace o tom, že by tato hra mohla být příčinou nějakéhojakéhokoliv protiprávního jednání. "Všeobecně doporučujeme, aby měli rodiče přehled o tom, jakým způsobem a v jakém prostředí jejich děti tráví svůj volný čas," uvedla na dotaz deníku Echo24.cz Lenka Sikorová z Policejního prezídia.

Tváří MOMO se stala postava vytvořená japonským umělcem Keisukem Aisawou. Postava s vypoulenýma očima, nepřirozeným šklebem a vybledou tváří byla představena v roce 2016 v jedné z tokijských galeriích. Aisawa a jeho společnost Link Faktory tvrdí, že s nynější „hrou“ nemají nic společného.

Hra má podle serveru Daily Mail svůj původ pravděpodobně v Japonsku, ale rozšířila se postupně do Latinské Ameriky, Indie a nyní se objevila v Evropě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rus se přiznal k Modré velrybě. ‚Dívky, které se zabily, byly lidský odpad‘

Modrá velryba: Co stojí za „hrou,“ jaké úkoly vedou děti k sebevraždě?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články