2 Hrozba ekonomické katastrofy

Rusko může odstřihnout od internetu země NATO, varuje britská armáda

, NOVÉ

Témata: , , ,

„Nová hrozba našeho způsobu života.“ Šéf generálního štábu britské armády Stuart Peach varuje, že by Rusko mohlo přerušit internetové a komunikační podmořské kabely nejen Británie, ale i dalších zemí Severoatlantické aliance, což by mohlo mít na ekonomiku hrozivý dopad. Podle něj si NATO musí komunikační linii lépe bránit, informují britská média.

Podle Peache se v posledních měsících ruské loďstvo až podezřele přibližovalo ke kabelům na mořském dně. „Modernizace ruského námořnictva a konvenčních i nukleárních ponorek představuje hrozbu, a proto jsme spolu se svými atlantickými spojenci jako prioritu určili mise na ochranu mořských komunikačních linií,“ řekl Peache, který příští rok nahradí českého generála Petra Pavla a stane se šéfem Vojenského výboru NATO.

Podmořské kabely jsou naprosto zásadní pro komunikaci mezi Amerikou a Evropou, píše deník Guardian. „Jde o riziko způsobu života, jak ho známe,“ uvedl pro deník Peache. „Přerušení by mělo katastrofální dopad jak pro mezinárodní obchod, tak pro internet,“ dodal.

Přes podmořské kabely probíhá 97 procent komunikace a denně přes ně proběhnou transakce v hodnotě deseti bilionů dolarů. Země NATO musí hrozbám čelit modernizací vlastního loďstva. I konzervativní poslanec Rishi Sunak varoval, že jsou podmořské kabely chráněny nedostatečně a jsou velmi zranitelné proti útoku nepřátelské mocnosti nebo teroristů.

Pusťte si první video na Echo TV – rozhovor s Mirkem Topolánkem

Před dvěma lety informoval americký deník The New York Times o tom, že se případného poškození komunikačních kabelů v období konfliktů a přerušení internetu ze strany Ruska obávají i Američané. „Znepokojilo by nás, kdybychom se dozvěděli, že některá země manipuluje s komunikačními kabely. Nicméně vzhledem k utajované povaze operací prováděných ponorkami nezveřejňujeme žádné podrobnosti,“ uvedl americký armádní mluvčí William Marks.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Radioaktivita? Rusko prý za nic nemůže, na vině má být pád družice

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.