Sankce jako alternativa války dávají smysl, míní Fischer. Jeho výbor odsoudil ruskou agresi

Incident na Krymu

Sankce jako alternativa války dávají smysl, míní Fischer. Jeho výbor odsoudil ruskou agresiNOVÉ
Senátor Pavel Fischer Foto:

Foto: Web Pavla Fischera

Domov

jhr Echo24

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost se postavil na stranu české diplomacie, když dění v Kerčském průlivu odsoudil jako agresi Ruska. O rozhodnutí výboru informoval ve středu jeho předseda Pavel Fischer, který zdůraznil výzvu Moskvě, aby propustila zajaté ukrajinské námořníky a plavidla. Možnost dalších protiruských sankcíoznačil nezávislý senátor za smysluplné řešení. 

Výbor palbu ruských lodí na krajinské odsoudil jako agresi a dodal, že blokaci Kerčského průlivu vnímá jako „hrubé porušení mezinárodního práva“. Zopakoval také, že anexe Krymu proběhla nelegálně a vyzval k respektování územní celistvosti Ukrajiny, „jakož i k okamžitému propuštění zajatých námořníků a plavidel“.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:30 Podle Kremlu je Kerčský průliv otevřen

Kreml popřel ukrajinská obvinění z blokády azovských přístavů a ujistil, že Kerčský průliv je otevřen plavbě, a to i ukrajinským lodím. "Nevím o tom, že by nyní platila nějaká omezení. Naopak víme o tom, že Kerčský průliv funguje normálně," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov citovaný agenturou Interfax. Nicméně dodal, že občas kvůli špatnému počasí může kerčský přístav, který průliv spravuje, plavbu regulovat.

18:10 Zadržení ukrajinští námořníci byli přepraveni do Moskvy

 S odvoláním na dva obhájce 24 Ukrajinců, na které soud v krymském Simferopolu uvalil v uplynulých dnech dvouměsíční vazbu, o tom informovala AFP. Podle advokáta Džemila Temičeva byli námořníci přepraveni do moskevské věznice Lefortovo. 

11:50 Ukrajina by chtěla zavřít Bospor ruským vojenským lodím

Ukrajina hodlá požádat Turecko, aby uzavřelo Bospor ruským vojenským lodím, uvedl ve čtvrtek velitel ukrajinského námořnictva. Podle tiskových agentur má jít o odpověď na nedělní incident u Kerčského průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři ukrajinské vojenské lodě.

11:10 Merkelová viní Putina

Ruský prezident Vladimir Putin nese podle německé kancléřky Angely Merkelové zodpovědnost za to, že se zhoršila situace v Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Šéfka německé vlády to dnes řekla v Berlíně na německo-ukrajinském ekonomickém fóru. Zdůraznila, že Ukrajinci zadržení při víkendovém incidentu Ruskem musí být propuštěni a není možné je nutit k doznání. Země ležící nedaleko Ruska mají podle Merkelové právo na vlastní rozvoj.

10:45 Rusko se chystá postavit na Krymu nový radar včasné výstrahy

Rusko chce příští rok u Sevastopolu na anektovaném Krymu zahájit výstavbu nové radarové stanice včasného varování před raketovým útokem. Uvedla to ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek v regionu.

10:05 Kyjev si stěžuje na blokádu azovských přístavů a burcuje NATO

Ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan ve čtvrtek obvinil Rusko, že zavedlo blokádu ukrajinských přístavů v Azovském moři – Mariupolu a Berdjanska. Prezident Petro Porošenko v novinovém rozhovoru vybídl Severoatlantickou alianci, aby do regionu poslala své lodě.

9:20 Vláda vyslechla Petříčka, usnesení nepřijala

Vláda ve čtvrtek vyslechla stanovisko ministerstva zahraničí ke konfliktu Ruska a Ukrajiny v Azovském moři. Žádné usnesení podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nepřijala. Novinářům po zasedání kabinetu řekl, že ministr Tomáš Petříček (ČSSD) dal kolegům informaci k situaci na Ukrajině a stanovisko, které česká diplomacie zveřejnila v úterý. Podle něj je blokování plavby Kerčským průlivem ze strany Ruska hrubým porušením mezinárodního práva.

9:05 Trump se nejspíš setká s Putinem

Očekávané jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem během nadcházejícího summitu G20 je naplánované na sobotu 15:30 SEČ. Podle agentury Reuters to ukazuje interní dokument Kremlu. Trump přitom tento týden pohrozil, že by kvůli víkendovému rusko-ukrajinskému incidentu u Kerčského průlivu mohl schůzku zrušit.

ČTVRTEK 29. LISTOPADU

20:15 Rusko už poslalo do vazby všech 24 ukrajinských námořníků

Ruský soud v krymském Simferopolu poslal do vazby zbylých devět ukrajinských námořníků zadržených minulou neděli při incidentu v Kerčském průlivu. Patnáct jejich druhů soud na dva měsíce poslal do vazební věznice už v úterý. Tři z nich jsou se zraněními hospitalizováni ve vojenské nemocnici v Kerči.

18:15 Lavrov zkritizoval shovívavost Západu k Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Ženevě vytkl Spojeným státům a zemím EU údajnou přílišnou shovívavost vůči Kyjevu. Amerického zvláštního zmocněnce pro ukrajinský konflikt Kurta Volkera označil za nekritického obhájce provokací Kyjeva. „Ve Washingtonu a některých evropských hlavních městech jsou ochotni se podílet na jakýchkoli vrtoších kyjevského režimu,“ prohlásil Lavrov podle agentury DPA.

17:15 Senátní výbor vyzval Rusko k propuštění námořníků

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost odsoudil dění v Kerčském průlivu jako ruskou agresi a vyzval Moskvu k okamžitému propuštění zajatých ukrajinských lodí i námořníků. Jeho předseda, nezávislý senátor Pavel Fischer se u té příležitosti pro ČT nechal slyšet, že se nebrání dalším protiruským sankcím. „Pokud to vezmeme tak, že sankce jsou alternativou války, tak to je cesta která dává smysl, která nabízí řešení,“ prohlásil.

16:00 Na sankce vůči Rusku je příliš brzy, míní slovenský ministr

Uchylovat se k dalším sankcím vůči Rusku kvůli víkendovému námořnímu incidentu s Ukrajinou je příliš brzy. V rozhovoru s německým deníkem Die Welt to řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Sankce podle něj mají být až poslední možností. „Na to je příliš brzy. Sankce by měly vždy být poslední, a nikoliv první možností. Někdy jsou nutné, ale symbolizují selhání diplomacie a dialogu,“ nechal se slyšet ministr.

14:00 Putin: Je to provokace od Porošenka

Ruský prezident Vladimir Putin označil nedělní incident v Kerčském průlivu za provokaci, zosnovanou před ukrajinskými prezidentskými volbami, a to možná přímo prezidentem Petrem Porošenkem. „Pokud jde o incident v Černém moři, tak je to nepochybně provokace, zorganizovaná nynějším režimem – a domnívám se, že i stávajícím prezidentem – před prezidentskými volbami na Ukrajině v březnu příštího roku,“ prohlásil Putin na investičním fóru v Moskvě.

13:53 Německo očekává, že Rusko vrátí zajatce

Německo očekává, že Rusko propustí zajaté Ukrajince a vrátí ukrajinské lodě zadržené při víkendovém incidentu. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. V oblasti podle něj nesmí být omezována mezinárodní námořní plavba.

12:50 Senátní výbor odsoudil postup Ruska

Senátní zahraniční výbor podpořil prohlášení ministerstva zahraničí, které odsoudilo násilný postup ruského námořnictva proti ukrajinským lodím v Černém moři. Současně dnes jednomyslně připomněl svůj odmítavý postoj k ruské anexi ukrajinského Krymu, kterou označil za výsledek agrese bez opory v mezinárodním právu.

12:31 Kyjev: Rusko lodě napadlo v mezinárodních vodách

Rusko napadlo a ukořistilo ukrajinské vojenské lodě ještě v mezinárodních vodách Černého moře, tvrdí ukrajinské úřady s odvoláním na souřadnice ukrajinských dělových člunů Nikopol a Berdjansk a remorkéru Jany Kapu v době, kdy je Rusové ostřelovali a zadrželi.

11:50 Ukrajinský premiér: Žijte normálně

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman dnes vyzval své spoluobčany v deseti správních oblastech Ukrajiny, kde je zaváděn válečný stav, aby žili normálně. „Žijte obyčejným životem. Pracujte, studujte, roďte. Jsem hluboce přesvědčen, že za třicet dnů budeme mít všechny důvody, abychom válečný stav neprodlužovali, a vše se vrátí k normálu,“ prohlásil během zasedání vlády.

09:08 Rusko posílí protivzdušnou obranu Krymu

K jednotkám na anektovaném Krymu přidá čtvrtou jednotku vyzbrojenou novými raketami S-400 Triumf. Jednotka podle mluvčího Jižního vojenského okruhu Ruska„v nejbližší době“ nastoupí do bojové pohotovosti na poloostrově poté, co úspěšně zvládla na cvičišti u Astrachaně střelby na cvičné terče, imitující nízkoletící, velmi rychlé a balistické cíle. 

03:00 Trump pohrozil, že zruší schůzku s Putinem

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že by mohl kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu zrušit plánovanou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která se má uskutečnit okraj summitu G20 v Argentině.

Fischer za současné vyostřené situace nepovažuje za bezpředmětnou další vlnu protiruských sankcí. „Téma sankcí je velmi vážná věc. Pokud to vezmeme tak, že sankce jsou alternativou války, tak to je cesta která dává smysl, která nabízí řešení,“ uvedl šéf výboru pro Českou televizi. Místopředseda výboru Tomáš Jirsa z ODS vnímá konflikt jako velmi výbušný, za prioritu pak označil jeho uklidnění.

Incident na Krymu

Ruské speciální jednotky v neděli zadržely u Kerčského průlivu tři lodě ukrajinského námořnictva. Rusové přitom na plavidla stříleli a tři námořníky zranili.

Ukrajinské vojenské lodě s 23 námořníky se snažily proplout z Oděsy do přístavu Mariupol v Azovském moři skrz Kerčský průliv, přes který Rusko postavilo most na anektovaný poloostrov Krym.

Ukrajina prohlašuje, že lodě respektovaly mezinárodní námořní pravidla. Podle Ruska ale neměly lodě povolení k průjezdu Kerčským průlivem a ohrožovaly běžnou plavbu v oblasti. Prezident federace Vladimír Putin incident dokonce označil za ukrajinskou provokaci. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko kvůli vyhrocené situaci podepsal zákon, který potvrzuje zavedení válečného stavu v zemi, a varoval, že Ukrajině může hrozit „skutečná válka s Ruskem“.

Čtěte také: Krize kolem Ukrajiny. Putin mluví o provokaci, Němci čekají, že Rusko vrátí zajatce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.