1 Kerčský průliv

Krize kolem Ukrajiny. Putin mluví o provokaci, Němci čekají, že Rusko vrátí zajatce

SLEDUJEME ON LINE

Témata: , ,

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem kvůli incidentu v Kerčském průlivu se vyhrocuje. Ruský prezident Vladimir Putin označil nedělní incident v Kerčském průlivu za provokaci, zosnovanou před ukrajinskými prezidentskými volbami, a to možná přímo prezidentem Petrem Porošenkem. Krize poznamenala i diplomatické vztahy s Ruskem. Berlín očekává, že Rusko propustí zadržené ukrajinské vojáky i lodě. 

Putin s řečmi o agresi Ruska nesouhlasí. „Pokud jde o incident v Černém moři, tak je to nepochybně provokace, zorganizovaná nynějším režimem – a domnívám se, že i stávajícím prezidentem – před prezidentskými volbami na Ukrajině v březnu příštího roku,“ prohlásil Putin na investičním fóru v Moskvě.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:30 Podle Kremlu je Kerčský průliv otevřen

Kreml popřel ukrajinská obvinění z blokády azovských přístavů a ujistil, že Kerčský průliv je otevřen plavbě, a to i ukrajinským lodím. "Nevím o tom, že by nyní platila nějaká omezení. Naopak víme o tom, že Kerčský průliv funguje normálně," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov citovaný agenturou Interfax. Nicméně dodal, že občas kvůli špatnému počasí může kerčský přístav, který průliv spravuje, plavbu regulovat.

18:10 Zadržení ukrajinští námořníci byli přepraveni do Moskvy

 S odvoláním na dva obhájce 24 Ukrajinců, na které soud v krymském Simferopolu uvalil v uplynulých dnech dvouměsíční vazbu, o tom informovala AFP. Podle advokáta Džemila Temičeva byli námořníci přepraveni do moskevské věznice Lefortovo. 

11:50 Ukrajina by chtěla zavřít Bospor ruským vojenským lodím

Ukrajina hodlá požádat Turecko, aby uzavřelo Bospor ruským vojenským lodím, uvedl ve čtvrtek velitel ukrajinského námořnictva. Podle tiskových agentur má jít o odpověď na nedělní incident u Kerčského průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři ukrajinské vojenské lodě.

11:10 Merkelová viní Putina

Ruský prezident Vladimir Putin nese podle německé kancléřky Angely Merkelové zodpovědnost za to, že se zhoršila situace v Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Šéfka německé vlády to dnes řekla v Berlíně na německo-ukrajinském ekonomickém fóru. Zdůraznila, že Ukrajinci zadržení při víkendovém incidentu Ruskem musí být propuštěni a není možné je nutit k doznání. Země ležící nedaleko Ruska mají podle Merkelové právo na vlastní rozvoj.

10:45 Rusko se chystá postavit na Krymu nový radar včasné výstrahy

Rusko chce příští rok u Sevastopolu na anektovaném Krymu zahájit výstavbu nové radarové stanice včasného varování před raketovým útokem. Uvedla to ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek v regionu.

10:05 Kyjev si stěžuje na blokádu azovských přístavů a burcuje NATO

Ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan ve čtvrtek obvinil Rusko, že zavedlo blokádu ukrajinských přístavů v Azovském moři – Mariupolu a Berdjanska. Prezident Petro Porošenko v novinovém rozhovoru vybídl Severoatlantickou alianci, aby do regionu poslala své lodě.

9:20 Vláda vyslechla Petříčka, usnesení nepřijala

Vláda ve čtvrtek vyslechla stanovisko ministerstva zahraničí ke konfliktu Ruska a Ukrajiny v Azovském moři. Žádné usnesení podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nepřijala. Novinářům po zasedání kabinetu řekl, že ministr Tomáš Petříček (ČSSD) dal kolegům informaci k situaci na Ukrajině a stanovisko, které česká diplomacie zveřejnila v úterý. Podle něj je blokování plavby Kerčským průlivem ze strany Ruska hrubým porušením mezinárodního práva.

9:05 Trump se nejspíš setká s Putinem

Očekávané jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem během nadcházejícího summitu G20 je naplánované na sobotu 15:30 SEČ. Podle agentury Reuters to ukazuje interní dokument Kremlu. Trump přitom tento týden pohrozil, že by kvůli víkendovému rusko-ukrajinskému incidentu u Kerčského průlivu mohl schůzku zrušit.

ČTVRTEK 29. LISTOPADU

20:15 Rusko už poslalo do vazby všech 24 ukrajinských námořníků

Ruský soud v krymském Simferopolu poslal do vazby zbylých devět ukrajinských námořníků zadržených minulou neděli při incidentu v Kerčském průlivu. Patnáct jejich druhů soud na dva měsíce poslal do vazební věznice už v úterý. Tři z nich jsou se zraněními hospitalizováni ve vojenské nemocnici v Kerči.

18:15 Lavrov zkritizoval shovívavost Západu k Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Ženevě vytkl Spojeným státům a zemím EU údajnou přílišnou shovívavost vůči Kyjevu. Amerického zvláštního zmocněnce pro ukrajinský konflikt Kurta Volkera označil za nekritického obhájce provokací Kyjeva. „Ve Washingtonu a některých evropských hlavních městech jsou ochotni se podílet na jakýchkoli vrtoších kyjevského režimu,“ prohlásil Lavrov podle agentury DPA.

17:15 Senátní výbor vyzval Rusko k propuštění námořníků

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost odsoudil dění v Kerčském průlivu jako ruskou agresi a vyzval Moskvu k okamžitému propuštění zajatých ukrajinských lodí i námořníků. Jeho předseda, nezávislý senátor Pavel Fischer se u té příležitosti pro ČT nechal slyšet, že se nebrání dalším protiruským sankcím. „Pokud to vezmeme tak, že sankce jsou alternativou války, tak to je cesta která dává smysl, která nabízí řešení,“ prohlásil.

16:00 Na sankce vůči Rusku je příliš brzy, míní slovenský ministr

Uchylovat se k dalším sankcím vůči Rusku kvůli víkendovému námořnímu incidentu s Ukrajinou je příliš brzy. V rozhovoru s německým deníkem Die Welt to řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Sankce podle něj mají být až poslední možností. „Na to je příliš brzy. Sankce by měly vždy být poslední, a nikoliv první možností. Někdy jsou nutné, ale symbolizují selhání diplomacie a dialogu,“ nechal se slyšet ministr.

14:00 Putin: Je to provokace od Porošenka

Ruský prezident Vladimir Putin označil nedělní incident v Kerčském průlivu za provokaci, zosnovanou před ukrajinskými prezidentskými volbami, a to možná přímo prezidentem Petrem Porošenkem. „Pokud jde o incident v Černém moři, tak je to nepochybně provokace, zorganizovaná nynějším režimem – a domnívám se, že i stávajícím prezidentem – před prezidentskými volbami na Ukrajině v březnu příštího roku,“ prohlásil Putin na investičním fóru v Moskvě.

13:53 Německo očekává, že Rusko vrátí zajatce

Německo očekává, že Rusko propustí zajaté Ukrajince a vrátí ukrajinské lodě zadržené při víkendovém incidentu. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. V oblasti podle něj nesmí být omezována mezinárodní námořní plavba.

12:50 Senátní výbor odsoudil postup Ruska

Senátní zahraniční výbor podpořil prohlášení ministerstva zahraničí, které odsoudilo násilný postup ruského námořnictva proti ukrajinským lodím v Černém moři. Současně dnes jednomyslně připomněl svůj odmítavý postoj k ruské anexi ukrajinského Krymu, kterou označil za výsledek agrese bez opory v mezinárodním právu.

12:31 Kyjev: Rusko lodě napadlo v mezinárodních vodách

Rusko napadlo a ukořistilo ukrajinské vojenské lodě ještě v mezinárodních vodách Černého moře, tvrdí ukrajinské úřady s odvoláním na souřadnice ukrajinských dělových člunů Nikopol a Berdjansk a remorkéru Jany Kapu v době, kdy je Rusové ostřelovali a zadrželi.

11:50 Ukrajinský premiér: Žijte normálně

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman dnes vyzval své spoluobčany v deseti správních oblastech Ukrajiny, kde je zaváděn válečný stav, aby žili normálně. „Žijte obyčejným životem. Pracujte, studujte, roďte. Jsem hluboce přesvědčen, že za třicet dnů budeme mít všechny důvody, abychom válečný stav neprodlužovali, a vše se vrátí k normálu,“ prohlásil během zasedání vlády.

09:08 Rusko posílí protivzdušnou obranu Krymu

K jednotkám na anektovaném Krymu přidá čtvrtou jednotku vyzbrojenou novými raketami S-400 Triumf. Jednotka podle mluvčího Jižního vojenského okruhu Ruska„v nejbližší době“ nastoupí do bojové pohotovosti na poloostrově poté, co úspěšně zvládla na cvičišti u Astrachaně střelby na cvičné terče, imitující nízkoletící, velmi rychlé a balistické cíle. 

03:00 Trump pohrozil, že zruší schůzku s Putinem

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že by mohl kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu zrušit plánovanou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která se má uskutečnit okraj summitu G20 v Argentině.

Dodal, že v předvolebních průzkumech se prezident Petro Porošenko „nalézá kdesi na páté příčce“ a hrozí mu, že se nedostane ani do druhého kola, a tak musí „cosi udělat, aby vyostřil situaci a vytvořil soupeřům, hlavně z řad opozice, nepřekonatelné překážky“, řekl podle agentury TASS.

Ruský prezident také pochválil pohraničníky, že zadržením ukrajinských narušitelů v Kerčském průlivu splnili svou povinnost: „Vojenské lodě vpadly do výsostných vod Ruské federace, neodpovídaly a nebylo jasné, co se chystají udělat. Jak měli pohraničníci jednat? Kdyby jednali jinak, všichni by skončili před soudem.“

V neděli Rusové u Kerčského průlivu ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajali jejich posádku. Kvůli incidentu vyhlásila Ukrajina v deseti pohraničních a pobřežních oblastech válečný stav a prezident Trump dal v tisku najevo, že uvažuje o zrušení připravované schůzky s Putinem. Putin se s ním che i nadále setkat.

Trump ve středu pohrozil, že by mohl kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu plánovanou schůzku zrušit. „Doufám, že budu moci pohovořit s Trumpem v Argentině. Doufám, že můžeme jednat o překážkách obchodu. Trump obecně zastává pozitivní postoj,“ uvedl Putin podle agentury Reuters.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov již dříve naznačil, že Kreml se schůzkou nadále počítá.

Putin se opět ohradil proti západním sankcím. Ty podle něj poškozují i své tvůrce. „Mívali jsme se zeměmi Evropské unie, naším největším obchodním partnerem, obrat 450 miliard dolarů. Teď je to podle mého odhadu 236 (miliard dolarů),“ řekl. Uvedl také, že EU kvůli omezení obchodu s Ruskem přišla o 400 000 pracovních míst. „Cožpak to není rána pro ekonomiky států EU a pro lidi? Vždyť jde o rodiny, jejich příjmy, děti!“ zdůraznil.

Sankce postihly i Rusko, ale ekonomika země se jim mezitím dokázala přizpůsobit, a tak se hlavě státu zdá, že klady momentálně převažují nad zápory. Nicméně investory do Ruska lákal i slovy, že v ruských projektech bývá zisk „třikrát až čtyřikrát vyšší než na jiných trzích“.

Německo: Pro nasazení síly nebyl důvod

Německo očekává, že Rusko propustí zajaté Ukrajince a vrátí ukrajinské lodě zadržené při víkendovém incidentu. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. V oblasti podle něj nesmí být omezována mezinárodní námořní plavba.

Berlín podle Seiberta situaci sleduje s velkými obavami a vyzývá ke zdrženlivosti a dialogu. „Jasné je, že očekáváme od Ruska, že zajatí námořníci budou propuštění, očekáváme také, že zadržené lodě budou Ruskem vráceny,“ poznamenal na adresu 24 Ukrajinců a trojice lodí. Za německou vládu také kritizoval, že se zajatci objevili v ruské televizi.

Německo nevidí žádný důvod, který by ospravedlňoval nasazení síly z ruské strany. O možných dalších sankcích vůči Rusku by podle Seiberta musela diskutovat celá Evropská unie. Hlavní je nyní podle Berlína zmírnit napětí.

Seibert také uvedl, že ani nynější napjatá situace mezi Ruskem a Ukrajinou nemění pohled Berlína na kontroverzní projekt plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře spojit Rusko přímo s Německem, a obejít tak tradiční tranzitní země včetně Ukrajiny. Německo ho nadále podporuje, i když chce, aby Ukrajina i do budoucna hrála roli jako tranzitní země.

Čtěte více: Napětí u Krymu stoupá. Rusko tam posílá nové rakety Triumf

Trump pohrozil, že kvůli incidentu na moři zruší schůzku s Putinem


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.