Pentagon: Nová obranná strategie USA se soustředí na Rusko a Čínu

Nová strategie Pentagonu

Pentagon: Nová obranná strategie USA se soustředí na Rusko a ČínuNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím Ruska a Číny. Prohlásil to americký ministr obrany James Mattis. USA rovněž mimo jiné plánují modernizaci svých jaderných sil. Agentura Reuters poznamenala, že nová strategie je další známkou toho, že USA po více než patnácti letech opouštějí jako prioritu boj proti islámským radikálům. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov strategii USA označil za konfrontační doktrínu.

„Čelíme rostoucím hrozbám ze strany revizionistických mocností, jako jsou Čína a Rusko, které se snaží vytvořit takový svět, aby byl ve shodě s jejich autoritářskými modely,“ řekl Mattis.

Americké ministerstvo obrany novinářům na tiskové konferenci sdělilo, že Rusko ve srovnání s Čínou i přes své omezené zdroje používá vojenskou sílu mnohem sebevědoměji, což předvedlo například v roce 2014 anexí autonomního ukrajinského poloostrova Krym či vstupem do syrského konfliktu po boku režimu tamního prezidenta Bašára Asada. Čína je naopak hodnocena jako sílící ekonomická a vojenská mocnost.

Moskva americkou strategii přijala s nelibostí. „S politováním vnímáme, že místo řádného dialogu a důvěry v mezinárodní právo chtějí Spojené státy udržet své vůdcovství skrze konfrontační koncepty a strategie,“ uvedl Lavrov, který se v New Yorku zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Pentagon dnes představil novou národní bezpečnostní strategii, která je první svého druhu od roku 2014. Veřejný dokument určuje priority americké obrany a rovněž ukazuje bezpečnostní okruhy, na které chce armáda v nadcházejících letech vyčlenit finance.

Mimo jiné hodlá Pentagon modernizovat svou jadernou triádu, kterou tvoří mezikontinentální střely, balistické rakety odpalované z ponorek a strategické bombardéry schopné shazovat jaderné bomby. Součástí plánu je i modernizace podpůrných systémů a infrastruktury pro vedení jaderné války.

Další peníze mají putovat na budování protiraketových deštníků a systémů včasné výstrahy, na boj proti kybernetické kriminalitě, ale i na zlepšení operačních schopností USA v kosmickém prostoru.

Evropu, Blízký východ a asijskotichomořskou oblast pak USA považují za tři klíčové regiony, které je třeba chránit před agresí a kde je nutné hájit americké zájmy.

V polovině loňského prosince zveřejnil bezpečnostní strategii také americký prezident Donald Trump, který tak nahradil obdobný materiál svého demokratického předchůdce Baracka Obamy z roku 2015. V novém dokumentu se mimo jiné uvádí, že Rusko zasahuje do vnitropolitických záležitostí zemí po celém světě a že zbraňové systémy vyvíjené v Rusku a Číně mohou kriticky ohrozit klíčovou americkou infrastrukturu potřebnou pro chod a správu země.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Pokrytci,“ obula se herečka Bardotová do žen z kampaně #metoo

Sdílet:

Hlavní zprávy