5 možnosti betonu

Betonový živočich. Podívejte se na unikátní stavbu

OBRAZEM

Témata: ,

Souznění architekta s investorem vedlo k odvážným experimentům a improvizacím, jejichž výsledkem je administrativně-správní budova společnosti, jež distribuuje a vyrábí betonové směsi. Její spolumajitel se s architektem Davidem Krausem seznámil v roli dodavatele při realizaci jiné stavby a na základě vzájemného porozumění jej oslovil při stavbě sídla své firmy.

Architekt přišel s radikální myšlenkou budovy jako showroomu prezentujícího krajní možnosti betonu. Předpisům navzdory tak vznikla monolitická stavba – tedy žádné sofistikované vícevrstvé stěny, ale metrové zdi odlité z betonu. Stavbě proto předcházel vývoj zvláštního betonu se speciálními tepelněizolačními vlastnostmi.

„Celkově šlo o živočišný, spíše neplánovaný vzájemný proces a komunikaci mezi mnou a investorem, improvizaci, která nyní klienta i mne jako architekta utvrzuje v tom, že je možné si věci dělat sám, postupně, s radostí z tvoření, do určité míry amatérsky, necertifikovaně, bez atestů či předpisů. Pak může být člověk stále zvídavým dítětem, hrajícím si chlapcem a tvůrcem vlastního prostředí. Jako autor jsem se přes klienta mnohému naučil pomocí jeho metody úsměv-pokus-omyl-úspěch,“ říká David Kraus.

Forma budovy vychází jen z funkce provozů a ze vztahů k okolí. Vyhýbá se vzrostlým stromům i vjezdu do areálu a umístění oken reaguje na pohyb slunce… To vše definovalo tvar objektu, jenž stojí v syrovém areálu neustále hlučící betonárky, v těsné blízkosti čtyřicetimetrového skladovacího sila. Snahou architekta bylo, aby stavba působila tak, jako by navazovala na zbytky čehosi, co v místě stálo, aby nebyla zářící novostavbou, ale splynula se svým industriálním okolím.

Způsob pohybu lidí a strojů na pozemku vedl k umístění parkovacích stání na střechu budovy, kde ještě přibude fotovoltaická elektrárna s nabíječkami pro elektromobily. Investor je totiž jejich velkým fanouškem. Sám navíc vyvíjí robotického zedníka a součástí stavby je řada jeho vynálezů včetně desetimetrových vyklápěcích vrat, jež slouží zároveň jako hluboké zastřešení před vjezdem do budovy. Na střeše jsou okna z pojezdných skel, která prosvětlují interiér a zároveň v budoucnu umožní kochat se pohledem do útrob elektromobilů.

Interiér budovy vznikal živelně. Nebyl už tolik držen pod otěžemi architekta jako dům samotný. David Kraus by býval k interiéru přistupoval ještě radikálněji. „Nejdůležitější pro mne ale je, aby byl investor spokojen se svým životem v mé stavbě, aby byl výsledek zábavným příběhem nás obou. Aby to nebyl stres pro obě strany… Klient stresovaný z architekta, který ví, jak vše má být správně, a architekt s poraněným egem, protože nedošlo k realizaci posledního detailu…,“ říká architekt.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mladý pár si upravil menší byt na Letné. Podívejte se

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl".

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.