Na sjezd sudetských Němců se žádný člen vlády tentokrát nechystá

Sjezd sudetských Němců

Na sjezd sudetských Němců se žádný člen vlády tentokrát nechystáNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Letošního sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), který startuje v pátek v bavorském Augsburgu, se nezúčastní český premiér Andrej Babiš (ANO) a žádný z ministrů jeho vlády v demisi. V uplynulých dvou letech na sjezdu sudetských Němců zástupce české vlády nechyběl.

Jako první oficiální reprezentant české vlády na každoročním setkání SL, které zastupuje zájmy sudetských Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa, vystoupil v roce 2016 tehdejší ministr kultury Daniel Herman. Loni na sjezdu promluvil dokonce tehdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL). Jejich účast byla i odrazem toho, že vztahy sudetských Němců a Čechů v posledních letech prošly značnou proměnou, kdy se namísto sporů o takzvané Benešovy dekrety klade mnohem spíše důraz na to, co obě skupiny spojuje.

Letos na dvojici lidoveckých ministrů z české strany podle všeho nikdo nenaváže. „Pan premiér a podle mých informací ani nikdo další z členů vlády se na uvedenou akci nechystá,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí vlády Barbora Peterová.

Je to zřejmě způsobené i tím, že Babišova vláda je v demisi a sestavuje se nová. Jaké v ní bude rozdělení postů, zatím stále není zcela jasné. Asi nejznámější českou političkou, která se sudetoněmeckého sjezdu zúčastní, tak bude bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce zkonfiskován. Z české strany byl důležitý mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15 000 až 30 000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320 000 až 350 000 obyvatel někdejšího Československa. Velká většina z nich byli Židé, které chtěl nacistický režim vyhladit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Sudetští Němci udělí kardinálu Schönbornovi cenu Karla IV.

Milí krajané, oslovil Bělobrádek sudetské Němce a vzbudil potlesk

Herman německy pozdravil sudetské Němce ‚milí krajané‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články