Rozhovory vlády s opozicí v Nikaragui přerušeny, násilí pokračuje
Rozhovory mezi vládou nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy a opozicí, které měly vyřešit kritickou situaci v zemi provázenou násilnými protesty, byly ve středu přerušeny. Příčinou byl spor kolem požadavků Ortegových oponentů na vypsání nových voleb a změnu volebních zákonů. V ulicích ve stejný den opět vypukly krvavé střety, při nichž bylo zraněno nejméně deset lidí, z toho tři kriticky. Podle mezivládní komise pro lidská práva zemřelo během více než měsíc trvajících protestů již 76 lidí.
Rozhovory mezi vládou levicového prezidenta Ortegy a opozičními skupinami zprostředkovává katolická církev, podle níž ani po čtyřech dnech jednání „nebylo dosaženo shody“, což byl důvod k jejich přerušení. Katoličtí biskupové zároveň podle agentury AP navrhli vznik komise se třemi zástupci obou stran, která by měla hledat řešení bezvýchodné situace.
Biskupové předložili k jednání program o 40 bodech, o kterém však vláda odmítla diskutovat. Mezi požadavky opozice, které Ortegovi lidé nechtějí připustit, je vypsání předčasných voleb podle nových volebních zákonů a zákaz opětovné prezidentské kandidatury.
„Tato agenda vede k jediné věci, a to ke státnímu převratu, protože vytyčuje cestu k neústavní a nezákonné změně vlády,“ řekl ministr zahraničí Dennis Moncada, který při jednáních vedl vládní delegaci.
Protesty, v jejichž čele stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace, propukly v polovině dubna kvůli vládní penzijní reformě. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění.
Po masových demonstracích, které se z hlavního města rozšířily do dalších měst, vláda od reformy ustoupila. Protestní akce ale pokračují a Nikaragujci požadují odstoupení prezidenta, který je v úřadu 11 let, i jeho manželky, která je rok viceprezidentkou.
Ve středu začaly další násilnosti, když se ozbrojené skupiny věrné vládě pokusily vyklidit silnici ve městě León, kterou zablokovali demonstranti. Při následném střetu bylo podle Červeného kříže zraněno deset lidí, z nichž tři jsou v kritickém stavu.
Meziamerická komise pro lidská práva (CIDH), jejíž pozorovatelé od minulého týdne situaci v zemi monitorují, vyčíslila tento týden počet obětí protestů na 76. Dalších 900 lidí podle ní utrpělo zranění, stovky byly zadrženy.