1 OBŘÍ „STAVBA"

V Brazílii objevili obří „město“ termitů. Rozkládá se na ploše velké jako Británie

NOVÉ

Témata: , ,

Výzkumníci objevili obrovský komplex až dvou set milionů „kopečků“ navršených nad tunelovým systémem termitů v severovýchodní Brazílii. Jejich stáří odhadují až na čtyři tisíce let. Celé termití osídlení pak zabírá plochu o velikosti Velké Británie. Informuje o tom americká CNN.

Nejedná se o hnízda jako spíše o důsledek tisícovek let práce – která stále pokračuje – na propojeném podzemním systému tunelů, během níž došlo k navršení až tři metry vysokých hromad „odpadního“ materiálu. „Tyto hromady vytvořili zástupci jediného termitího druhu, který vykopal masivní síť tunelů, díky kterým se mohou dostat k opadaným listům a bezpečně se krmit z lesního povrchu,“ uvedl v prohlášení jeden z výzkumníků a entomolog Stephen Martin z University of Salford. „Množství půdy, které vykopali je… srovnatelné se 4 000 pyramidami v Gíze a reprezentuje jednu z největší struktur postavených jediným hmyzím druhem,“ dodal Stephen Martin.

Vzorky půdy posbírané ze středů jedenácti různých hromad ukazují na stáří mezi 690 a 3 820 lety. To by odpovídalo stáří nejstarších známých nálezů v Africe.

Samotná síť tunelů, která se nachází pod navršenou půdou, pak zřejmě slouží k získání bezpečného přístupu ke sporadickým zásobám jídla v suchém prostředí. „Je neuvěřitelné, že v této době lze ještě nalézt neznámý biologický div takové velikosti a stáří, který stále existuje a jehož obyvatelé stále žijí,“ řekl Stephen Martin.


Čtěte dále: Fotografií roku je orangutan s umírajícím mládětem, bodoval i Babiš s Prchalem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.